İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diyet
 3. Aç Kalmadan Kilo Vermek
Trendlerdeki Yazı

Aç Kalmadan Kilo Vermek

Aç Kalmadan Kilo Vermek

Zayıflamaya çok isteklisiniz ve kararlı bir şekilde diyete başladınız. Daha sonra açlığa dayanamayıp pes ettiniz ve dayanamayıp diyeti bozdunuz. Moraliniz bozuldu ve hiçbir zaman kilo veremeyeceğinizi düşündünüz. Öncelikle hata sizde değil, uyguladığınız diyette. Üzülmeyin ve pes etmeyin, zayıflamayı başarabilirsiniz. Hem de aç kalmadan. Diyetleri uzun süre devam ettirememenin en büyük sebebi uzun süren açlık krizleridir. Özellikle kilo vermek uğruna şok diyet uygulayanlar, ne yazık ki uzun süren açlık krizlerinden sonra daha çok yiyerek verdiği kiloyu fazlasıyla geri alıyor. Oysa uzun süre aç kalmadan da kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün. İşte aç kalmadan kilo vermek için bazı ipuçları…

 • Öğün atlamayın

Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için günde 2 ya da 3 öğün beslenmek çok önemlidir. Daha fazla kilo vermek için öğün atlamak yanlıştır. Çünkü öğün atlamak bir sonraki öğüne kadar daha çok açlık hissetmeye ve bir sonraki öğünde daha fazla yemek yiyerek kilo almaya neden olur. Öğün atlamak ayrıca metabolizma hızının yavaşlamasına, açlığın etkisiyle motivasyonun ve enerjinin düşmesine neden olur ve bu da genellikle diyetin bozulması ile sonuçlanır.

 • Günde en az 2 litre su tüketin

Belirli aralıklarla günde en az 2 litre su tüketmek, suyun midede kapladığı hacim sayesinde açlık hissetmenizin ve daha fazla yeme isteğinizin önüne geçer.

 • Taze sebze tüketin

Mevsimine uygun taze sebzeleri tüketmek hem çok sağlıklıdır hem de diyet yaparken tokluk hissi verir. Yüksek oranda lif içermeleri ve düşük kalorili olmalarıyla taze sebzeler hem uzun süre tok tutar hem de az kalori alarak zayıflamanıza yardım eder.

 • Yeteri kadar protein alın

Peynir, süt, yoğurt gibi protein oranı yüksek besinler uzun süre tok tutmayı sağlayarak kilo vermeye yardımcıdır. Proteinli besinler sağlığımız için faydalı olsa da fazlası zarardır. Çoğu şok diyet listesinde beslenme şekli protein ağırlıklıdır. Protein ağırlıklı beslenmek kısa vadede hızlı kilo verdirirse de diyet bırakıldığında verilen kilolar çok kısa bir süre içinde geri alınır.

Bir önceki yazımız olan Diyet Yapanlar İçin En Uygun Yemek Tarifleri başlıklı makalemizde Diyet yaparken uygulanan yemek tarifleri, Diyet yapmak ve Diyet yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Gerçekten aç kalmadan zatıflamak için bu yöntemleri deneyeceğim…

 2. 2 ay önce

  Aç kalmadan kilo vermenin en iyi yolu bana kalırsa az yemek yemek. Sık sık ve azar azar yemek yerseniz hem ne yediğinizi bilir hem de bir anda karnınızı doyurmamış olursunuz! Bir de iki öğün tüketmek var tabi ki.

 3. Birçoğu yanlış şekilde aç kalarak kilo vermeye çalışıyor, ancak doğru olanı sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermek. Fiziksel aktiviteyi yoğunlaştırmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, hayatımızda ekmeği azaltmak.