İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik
  3. Anne Adaylarının Tüketmemesi Gereken Besinler
Trendlerdeki Yazı

Anne Adaylarının Tüketmemesi Gereken Besinler

Anne Adaylarının Tüketmemesi Gereken Besinler

Hamilelik bir bayanın hayatının en önemli zaman dilimlerinden biridir. Hamilelik bir bayan için hem heyecan verici hem de en güzel duyguları tattığı bir dönemdir. Bebeği karnınızda hissetmeniz ve onun gelişimine çıplak gözle olmasa da hissen şahit olmanız hamile bayanlar için eşsiz bir duygudur. Hamile bayanların daha sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde çocuklarını kucaklarına almaları için kesinlikle hamilelik sürecinde çok dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir. Yedikleri, içtikleri herşeyin bebeğin gelişimi üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkide bulunacağını bilmeleri gerekmektedir. Hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinleri yazımızda bulabilirsiniz.

Çiğ veya Az Pişmiş Et Tavuk ve Ürünleri

Az pişmiş et tavuk ve ürünleri derken et tavuk deniz ürünleri ve yumurta akla gelmelidir. Bu ürünler az piştikleri için bulaşıcılık değerleri yüksek ürünlerdir. Bu ürünlerden kaynaklanacak bir hastalık veya bakteri size ve bebeğinize zarar verecektir. Bundan dolayı hamilelik döneminde uzak durulması gerekmektedir. Çiğ yumurta veya az pişmiş yumurta şiddetli besin zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Herhangi bir zehirlenme olayında sizinle beraber bebeğinizin de zarar göreceğini unutmadan çiğ veya az pişmiş yumurta ve bunlarla yapılan tüm gıdalardan uzak durulması gerektiğini bilmelisiniz.

Pastörize Edilmemiş Süt

Pastörize edilmemiş sütlerde bakteri oluşumunun olma ihtimali oldukça yüksektir. Hamilelik döneminde vücudun direncinin daha kırılgan bir hal aldığını da göz önüne alırsak kesinlikle pastörize süt tüketiminin kullanımına önem verilmesi gerekmektedir. Genel anlamda daha hijyenik ve daha sağlıklı olduğundan dolayı bu ürünlerin kullanımı önemlidir.

Kafein

Hamilelik döneminde kafein tüketimi erken doğum ve düşük olmasına neden olmaktadır. Ayrıca kafein tüketimi bebeklerde hiperaktifliğe de neden olmaktadır. Bundan dolayı hamilelik döneminde kafein içeren tüm besinlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

Yıkanmamış Sebze ve Meyveler

Hamilelik dönemi bir anne adayının vücut direncinin en alt seviyelere indiği dönemlerdir. Bundan dolayı vücudun neye nasıl tepki vereceğini kestirebilmek oldukça güçtür. Bundan dolayı hamilelik döneminde kesinlikle dikkat ve titizlik çok önemlidir. Bu dikkat ve titizlik meyve ve sebzelerin tüketilirken ne kadar dezenfekte edilmesi gerektiği ile de alakalıdır. Sebze tüketimi önemlidir. Sebzelerin içerisinde bulunan liflerden mümkün olduğunca fazla yararlanmak sizlerin daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşamanızı sağlayacaktır. Ancak bu meyve sebzelerin titizlikle yıkanması ve bakterilerden arındırılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Limonun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Limonun faydaları ve Limonun zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap