1. Ana Sayfa
  2. Bebek
  3. Bebeğim Uyumuyor Ne Yapabilirim?
Trendlerdeki Yazı

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapabilirim?

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapabilirim?

Yeni doğan bebekler 1-2 saatlik dilimlerle günün tamamında uyumaktadırlar. Geceleri uzun uyuyup, gündüz uyanık kalmaları gerektiğini anlamaları biraz zaman alabilmektedir. Tabii ki anneler içinde bu süreç baya zorlu geçer. Gece olduğu zaman bebek uykuya dalmadığında anne uykusuz kalır ve bebek de bu durumdan huzur olur.

Bebekler Geceleri Neden Uyanır?

Yeni doğan bebekler ilk ayda gece birkaç defa uyanması normal görülür. Çünkü yeni doğan bebeğin birkaç saatte bir emmesi gerekmektedir. İlk aylarda yeni doğan bebekler hızla büyürler. Anneler bebek uyandığı zaman bunu normal bir şekilde karşılamalı ve sinirli bir şekilde davranmamaları gerekir. Sinirlendiğiniz zaman bu çocuğu sakinleştirmeyecek daha çok ağlamasını sürdürmesine neden olacaktır. Siz sinirlenip bağırdığınız zaman çocuğunuzun uykusu dağılacak ve tekrardan derin uykuya dönmesi uzun bir zaman alacak.

Bazı kişiler bebeğinizi gece acıkmaması için uyutmadan önce pirinç unundan yapılan mama yedirmektedirler. Bu doğru bir hareket değildir. Anne sütü ile çocuk belli bir zamana kadar emzirilmesi gerekir. Çünkü anne sütündeki proteinler ve yağlar bebeği çok daha iyi besler ve tok tutar. Hazmı zor olan yiyecekler ile beslemek bebeği ilerleyen saatlerde rahatsız edip, acı çekmesine neden olacaktır. Anne sütü yeni doğan bebekler de sindirim sistemine iyi gelir.

Bebeğim Sabahleyin Erkenden Uyanıyor

Bebekler sabah 6-7 arasında uyanırlar. Bu durum onlar için normal olsa da eğer anne bu saatlerde uyanmaya alışkın biri değilse bu durum epey can sıkabilir. Bebeğiniz bu saatlerde uyanıyorsa sizin alışkanlığınızı değiştirmenizin zamanı geldi demektir. Güneş doğduğunda ve akşam olduğunda bebeğinizin uyumasını, güzel bir uyku düzeninin olmasını istiyorsanız buna ilk olarak anne ve baba uymalıdır.

Siz bebeğinize ayak uyduracağınız için gece çok geç yatmak yerine sizi rahatsız etmeyecek bir saatte yatarsanız bebeğiniz ve siz çok iyi bir şekilde uykunuzu almış olursunuz. Eğer gece bebeğiniz uyanırsa kendi kendine beşiğinde söyleniyor ya da bakıyorsa hiç dokunmayın. Karnı acıktıysa karnını doyurun ve tekrardan yatağına bırakın. Ağlamadığı sürece yanına gitmenize gerek yok. Bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa geceleri huzurlu uyumanız için herhangi bir neden de yok demektir.

Yorum Yap

Yorum Yap