İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Ceviz Nasıl Saklanır? Ceviz Saklama Yöntemleri
Trendlerdeki Yazı

Ceviz Nasıl Saklanır? Ceviz Saklama Yöntemleri

Ceviz Nasıl Saklanır? Ceviz Saklama Yöntemleri

Ülkemizde severek tüketilen ve neredeyse her bölgemizde yetişebilen cevizin sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Yaşlanmanın olumsuz etkileriyle savaşması, folik asit, demir, magnezyum mineralleri ve omega-3 yağ asidi açısından zengin olması, kalp ve damar hastalıkları tedavisinde kullanılması, hazımsızlığı gidermesi ve bağırsakları temizlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi bu faydalardan sadece bazılarıdır. Oldukça faydalı olmasıyla birlikte cevizde bulunan yağ asitleri, cevizin çabuk bozulmasına ya da besin özelliklerini kaybetmesine neden olur. Dolayısıyla cevizi uzun süre tüketebilmek için doğru şekilde saklamak da çok önemlidir.

Ceviz Nasıl Saklanır?

  1. Kabuklu ceviz için saklama koşulları: Kabuklu ceviz, ceviz içine göre daha kolay ve daha uzun süre muhafaza edilir. Bu nedenle cevizi kabuğu ile saklamak ve yalnızca tüketileceği zaman cevizin kabuğunu kırmak daha uygun bir saklama yöntemidir. Kabuklu ceviz 1 yıl boyunca, ortalama %60 nem oranı bulunan bir ortamda muhafaza edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, saklanan yerin sıcaklığıdır. Ortam sıcaklığı arttıkça cevizin saklama süresi azalır. Dolayısıyla kabuklu ceviz “serin bir ortamda”, mümkünse sıfır derecede muhafaza edilmelidir.
  2. Kabuksuz ceviz (Ceviz içi) için saklama koşulları: Saklama süresi genellikle kabuklu cevize göre daha kısa olsa da, ceviz içini saklayarak kullanmak daha kolaydır ve pratiktir. Ceviz içi saklanırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar ise şunlardır: Diğer ceviz içlerinin yapısını bozmaması için; varsa ceviz içinde bulunan lekeli, kararmış ya da kurumuş bölgeler çöpe atılmalıdır. Diğer önemli detay ise ortam sıcaklığıdır. Ceviz içi, ortam sıcaklığı ortalama 5 derece iken, %70 nem oranında, yani ”serin bir ortamda” bozulmadan 1 yıl boyunca muhafaza edilebilir. Yaz aylarında ise cam kavanoz içinde buzdolabında saklanılabilir. Saklandığı yer buzdolabı bile olsa, ceviz içinin yakınında özellikle soğan, elma, patates gibi kolayca çürüyebilen meyve ve sebzeler bulundurulmamalıdır. Ceviz içini derin dondurucuda da saklamak mümkündür fakat bunun için cevizlerin hava almaması gerekir. Cevizleri vakumlanmış buzdolabı poşetlerinde saklamak uygun bir seçenektir. Bu şekilde dondurucuda bekletilen cevizler 1 yıl boyunca rahatlıkla muhafaza edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Asitli Yiyecekler Hangileridir? başlıklı makalemizde Asidik gıdalar, Asitli gıdalar ve Asitli yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap