İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Şifali Bitkiler
 3. Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Meksika ve Guatemala gibi ülkelerde yetişen Chia tohumu, son zamanlarda zayıflamak isteyen kişilerin en gözde besinlerinden birisi haline geldi. Sindirim sistemini rahatlatarak metabolizmayı hızlandıran bu besin aynı zamanda şeker hastaları üzerinde de mükemmel etkiler meydana getirebilmektedir. Bu yazımız içerisinde Chia tohumu faydaları hakkında bazı bilgiler vererek bu besinin nasıl kullanılması gerektiğinden bahsetmeye çalışacağız.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Demir, iyot, kükürt, magnezyum, gibi mineraller bakımından oldukça zenginolan Chia Tohumu, içerisinde bol miktarlarda A, B, D ve E vitaminleri içerir.
 • Chia tohumu lif içeriği oldukça yüksek bir besindir. Bu nedenle kendiliğinden kan şekerini dengeleyici bir özelliğe sahip olduğunu görmekteyiz.
 • Lif bakımından zengin olmasından dolayı bu besin maddesinin sindirim sistemini rahatlattığı görülmüştür. Bağırsak yapısını düzenleyerek probiyotik bakterilerinin büyümelerine katkı sağlar.
 • Chia tohumu, düzenli olarak tüketildiğinde ban basıncını düşürerek kolesterolu dengelemektedir.
 • Kan basıncını dengeleyen bu besin, diyabete karşı vücudun bir kalkan vazifesi görmesine de katkı sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandıran Chia Tohumu, karın bölgesinde yağ oluşumunun önüne geçer.
 • Doğal olarak doğada bulunan en güçlü protein kaynaklarından birisidir.
 • Chia tohumu aynı zamanda içerisinde yüksek oranda antioksidan içermektedir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda vücut sarkmalarını, cilt kırışıklarının ve yaşlanmayı büyük oranda engellemektedir.
 • Günlük Chia tohumu tüketen kişiler, kalsiyum ihtiyaçlarının %18’lik kısmını rahat bir şekilde karşılayabilmektedir. Bu sayede kemik gücünü ve sağlığını koruyan bu besin, kas yapısının da güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Chia Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Her besin türünde olduğu gibi Chia tohumu tüketimi sonucunda bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunlar;

 • Kronik bir rahatsızlığı bulunan, düzenli ilaç tüketimi yapan kişiler doktorlarına danışmadan asla Chia tohumu tüketmemelidir. Bu tohum içerisinde bulunan bazı içerikler ilaçlar ile ters bir reaksiyona girebilir.
 • Bazı kişilerde bulantı, kusma, deride dökülme ve boğazda şişkinlik gibi çeşitli sağlık sorunu görülmüştür.
 • Kadınlar, özellikle gebelik döneminde bu besin maddesinden uzak durmalıdır.
 • Bağırsakları rahatlatabildiği gibi aynı zamanda şişkinlik ve aşırı gaz oluşumu gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir.
 • Düzenli tüketim önemli olsa da Chia tohumunun aşırı tüketilmesi bağımlılık oluşturabilir.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

İçerisinde yüksek oranda protein bulunduran Chia tohumu, hemen hemen günlük ihtiyacın tamamı karşılayabilmektedir. Aynı zamanda Omega-3 bakımından da zengin olan bu tohum, balık ve et tüketimi yapamayanlar için oldukça iyi bir alternatif olarak gösterilmektedir. Tok tutucu özelliğinden dolayı zayıflamak isteyen birçok kişi son zamanlarda bu tohumu adeta yok etmeye başladılar. Chia tohumu alan kişiler, bu tohumu nasıl tüketeceklerini bilmedikleri görülmüştür. Chia tohumu kullanımı;

Chia tohumu çiğ olarak tüketilen bir besin maddesidir. Günlük sadece 1 yemek kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere aşrı tüketilmesi çeşitli yan etkiler ve bağımlılık meydana getirebilmektedir. Günlük 1 yemek kaşığını ister yoğurt içerisine ilave ederek tüketebilir, isterseniz de salata veya çorba içerisine ilave ederek tüketebilirsiniz. Süt, ayran gibi sıvı içecekler içerisine ilave edilmesi durumunda jöle kıvama geldiği görülmektedir.

Kilo vermek için chia tohumu tüketmek isteyen birisi iseniz; ara öğünlerde kendinizi aç hissettiğiniz zaman bir kase içerisine bir yemek kaşığı chia tohumu ilave ederek açlığınızı kolay bir şekilde bastırabilirsiniz. Yoğurt içerisine bu tohum ile beraber elma, muz, tarçın gibi ekstre meyve ve besinlerde ilave edebilirsiniz. Chia, aynı zamanda çay olarak da tüketilebilmektedir. Ay ya da tok olarak bir sabah bir de akşam tüketilebilen çay, tohum ile eş değer faydalar gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Papatya Çayı Faydaları: Cilde ve Saça İyi Gelen Çay başlıklı makalemizde papatya çayı, papatya çayı faydaları ve papatya çayı neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap