İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Aşk
  3. Çiftleri Aldatmaya İten Nedenler
Trendlerdeki Yazı

Çiftleri Aldatmaya İten Nedenler

Çiftleri Aldatmaya İten Nedenler

Sigmund Freud’a göre yeryüzü üzerinde yaşayan her bireyin aslında aldatmaya eğilimleri vardır. Birçok kişi insan neden aldatır sorusunun cevabını aramaktadır. Bu konu üzerine yapılan psikolojik araştırmalarda bu sorunun net, belirgin bir yanıtı olmadığı tespit edilmiştir. Kişiden kişiye, ilişkiden ilişkiye değişen nedenler aldatmaya neden olabilmektedir. Bu yazımız içerisinde çiftlerin aldatmaya iten nedenler hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Fiziksel ve Duysal Aldatma

Çiftleri Aldatmaya İten Nedenler
Çiftleri Aldatmaya İten Nedenler

Bir ilişkiye başlanması durumunda çiftler sözlü olarak dile getirmeseler de duygusal olarak birbirlerine sadakat sözü vermektedirler. Temel olarak söz verilen bu bağlılık,  iki tarafın birbirlerine karşı saygı ve sevgi ikileminde yürütülmesini sağlamaktadır. Aldatma konusu; çiftlerin aralarında bulunan temel bağın sarsılmasına, birbirlerine verilen sözlerin bozulmasına neden olmaktadır. Aldatma, çiftler arasında fiziksel ya da duygusal olarak meydana gelebilir.

Fiziksel Aldatma; Bir ilişki sürdüren kişi, partneri dışında farklı bir bireyle fiziksel olarak ilişki yaşaması ile meydana gelmektedir.

Duygusal Aldatma; Bir ilişki sürdüren kişi, partneri dışında farklı bir birey ile duygusal olarak ilişki yaşaması durumunda meydana gelmektedir.

Duygusal aldatma, kişinin başta zamanı olmak üzere sevgi ve saygısını başka bir kişi ile paylaşmasını kapsamaktadır. Bazı kişiler fiziksel aldatmanın bir ilişkiyi bitirmek için neden olarak öne sürebilirken bazı kişiler ise duygusal aldatmayı ön plana sürerek ayrılmaya karar verirler.

Aldatıldıktan Sonra Barışmak

Aslında bir ilişkide bir problem olduğunu gösteren aldatma, ilişkilerde düzeltilmesi gereken yerleri de göstermektedir. Taraflardan birisi mevcut ilişkisinde ihtiyaç duyduğu, tatmin bulamadığı ihtiyaçlarını karşılamak adına başka kişiler ile ilişki kurmaya çalışmaktadır. Birçok kişi; aldatma ve aldatılma olayının öğrenilmesinin ardından ilişkilere devam edilip edilemeyeceğini merak etmektedir. Eğer her iki tarafta ilişkiyi sürdürme yönelik adımlar atmaya niyetli ise bu ilişkinin onarılması kesinlikle mümkündür. Aldatıldıktan sonra barışmak için öncelikle aldatmaya yönelik faktörlerin neler olduğu, ilişkinin artı ve eksik yönlerinin belirlenmesi, kişinin ilişki üzerinden beklentilerinin neler olduğu, duygu ve ifadeler ile yeni kurulacak ilişkinin eskisinden daha iyi olabileceğine karar verilmesi gerekiyor.

Aldatılma Sonrasında Çiftler Neler Yapmalı

Aldatılma sonrasında çiftler arasında duygusal olarak çöküntüler meydana gelecektir. Bu süreç içerisinde genel olarak her iki tarafta ne yapacaklarını tam olarak bilemeyebilir. Sinir ve öfke ile ne yapacaklarını tam olarak bilemeyen çiftler, doğru olmayan davranışlar göstermeye eğilimli olabilirler. Yanlış bir davranış ya da tepki gösterilmemesi için bu süreç içerisinde çiftlerin aile terapistleri ile görüşmelerinin en doğru tercih olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü; biraz önce de belirttiğimiz gibi bu süreç içerisinde aldatılan tarafın duyguları negatif olup kişiler birlerlerine öle, nefret, ümitsizlik ve hayal kırıklılığı yansıtmaktadır.

Terapiler sırasında çiftler yaşadıkları sorunları, ilişkilerden beklentileri açık ve net bir şekilde konuşmalıdır. Bazı konuları konuşmak elbette rahatsız edici olabilir. Olumsuz sonuçlar meydana getireceği bilinse dahi bu konular konuşularak üzerine gidilmeli, terapistin bu konuda neler yapılacağı dinlenmelidir. Bir ilişkiyi sona erdirmek oldukça kolay ve basittir. Fakat; yeniden onararak onu toplamak en zorlu süreçleri kapsamaktadır. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bir yola girmeden önce iyi bir şekilde düşünmeli, bir ilişkiyi bitirmeden yenisine kesinlikle adım atılmamalıdır.

Çiftleri aldatmaya itenler konusunda anlattıklarımız bir ilişkide meydana gelebilecek sorunlar üzerine kurmaya çalıştık. Bazı beklentiler, çeşitli ihtiyaçlar, duygusal olarak yaşanılan boşluklar çiftleri aldatmaya iten nedenler arasında yer almaktadır. Aldatmanın herhangi bir yaşı olmadığı gibi herhangi bir ülkeye özgü bir durumda değildir. Bazen insanlar eşlerini, sevgililerini aldatabilirken bazen de ailelerini aldatabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İlk Buluşma İçin Partnerini Tanımanı Sağlayacak 6 Eğlenceli Soru başlıklı makalemizde ilk buluşma için soru, ilk buluşmada ne sorulur ve ilk buluşmada partneri tanımak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap