Cilt Detoksu Nasıl Yapılır

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır

Cilt detoksu, cildi ölü derilerinden arındırarak beslenmesini sağlamaktadır. Cilt detoksu yöntemiyle birkaç temel adım uygulanarak enerjik ve taze bir görünüme çabucak kavuşabilirsiniz.

Cildiniz sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketme, egzersiz yapmama gibi nedenlerle besinsiz kalabilir ve toksin biriktirebilir. Cildinizi detaylıca temizleyerek taze bir görünüme ulaştırmanın yolu cilt detoksundan geçmektedir.

Cilt detoksunun cilde faydaları şöyle sıralanmaktadır:

Parlak bir cilt görünümü sağlar.
Hızlı kilo verdirmeye yardımcıdır.
Selülit görünümünü azaltmaktadır.
Sivilce ve akne oluşumunu azaltmaktadır.
Sedef ve egzama problemlerini azaltmaktadır.
Cildi temizleyerek nefes almasını sağlamaktadır.
Cildin pul pul görünümünün giderilmesini sağlamaktadır.
Kan dolaşımını hızlandırır ve böylece ciltte oluşabilecek kırışıklıkları ortadan kaldırır.
Cilt detoksu için izlenmesi gereken adımlar ise şöyle sıralanmaktadır:

Peeling
Cilt temizliği
Nemlendirme
Kuru fırçalama
Buhar banyosu
cilt maskesi

Cilt Detoksu İçin Cilt Temizliği


Cilt detoksunda, cilt temizliği ilk ve en önemli adımdır. Cildinizi hem dışarıdan hem de içerden temizlemeniz gerekmektedir. Cilt temizliği için dikkat edilmesi gereken adımlar ise şöyle sıralanmaktadır:

Günde iki defa su tüketilmelidir.
Makyajınızı mutlaka gece uyumadan önce çıkarmalısınız. Aksi takdirde gözenekler tıkanacak ve sivilce, siyah nokta gibi oluşumlar ortaya çıkacaktır.
Cildinizi mutlaka kendi cilt tipinize uygun ürünlerle temizlemelisiniz. Yağlı ciltlerin yağı emen ürünlere, karma ciltlerin ise cilt yağını dengeleyecek ürünlere ve son olarak kuru ciltlerin cildinizi nemlendiren ürünlerin kullanılması önemlidir.
Kuru Fırçalama ile Toksin Atma
Kuru fırçalama yöntemi, cildin kan dolaşımını hızlandırmak ve toksinleri vücuttan atmak için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Cilt detoksunda kuru fırçalama için duş almadan önce cildinizi tüylü bir fırçayla keselemeniz gerekmektedir. Böylece lenfatik sistem yani 3. dolaşım sistemi uyarılmaktadır. Kuru fırçalama yöntemi şişliği giderir ve ölü hücrelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Gözenekleri Açan Buhar Banyosu
Buhar banyosu, ciltteki gözeneklerin açılmasında uygulanan en önemli adımlardan biridir. Bu yöntemle biriken kirler ortaya çıktığından dolayı temizlemesi çok daha kolaydır. Böylece kalıcı bir temizlik sağlanır. Buhar banyosu için izlenmesi gereken adımlar şöyle sıralanmaktadır:

Bir kaseye sıcak su ekleyelim.
Ardından 15 dk süreyle sudan gelen buhara cildimize tutalım.
Dilerseniz isteğe göre suyun içerisine yeşil çay da koyabilirsiniz.
cilt detoksu

Peeling ile Pürüzsüz Bir Cilt


Peeling yöntemi, buhar banyosu ile açılan gözenekleri temizlemek için mecburi bir adımdır. Peeling yöntemi sayesinde cildimiz ölü hücrelerden arınmaktadır. Peeling için dilerseniz piyasadaki peeling ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanında doğal yollarla da peeling hazırlayabilmeniz tabii ki de mümkündür. Doğal yollardan peeling hazırlamak için izlenmesi gereken adımlar ise şöyledir:

Bir kaseye yarım fincan yulaf unu koyalım.
Ardından yarım fincan dövülmüş bademi yulaf unuyla karıştıralım.
Basit bir adımla hazırlanan peelingi yüzümüze uygulayarak cildi ölü hücrelerden arındırmak mümkündür.

Cildi Nemlendirme Yöntemi


Cildin nemlendirme yöntemi, olmazsa olmaz bir adımdır. Peeling uygulamasında sonra cilde nem kazandırmak gerekir. Bu yöntem için nemlendirici maskeler uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz bir nemlendiriciyi de doğrudan uygulayabilirsiniz.

Bu nemlendirme işlemini gerçekleştirdikten sonra işlemi gündüz yaptıysanız mutlaka güneş koruyucusu da kullanın. Nemlendirici olarak doğal bir ürün kullanmak isteyenler için ise önerimiz Çuha Çiçeği Yağı’dır. Çuha Çiçeği Yağı, cilde tampon şeklinde pamuk yardımıyla uygulanır. Badem Yağı da tercih edebileceğiniz bir diğer nemlendirici yağdır. Cildi nemlendirerek cilt detoksu uygulamasının son adımını da tamamlayacaksınız. Genç ve taze cildinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Güzel bir uyku için neler gerekiyor?

Instagram adresimiz : Instagram

Haziran 6, 2021

SÜLFATSIZ ŞAMPUANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kadın sitesi