İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. Cinsellik İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Trendlerdeki Yazı

Cinsellik İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Cinsellik İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

İnsanların cinsellik ile ilgili bilgi edinmeleri ya deneme yanılma yolu ile yada kulaktan dolma ediniliyor. Durum böyle olunca ortaya çıkan bazı bilgiler kulaktan kulağa, nesilden nesile aktarılarak bu konu ile ilgili büyük yanlışlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. İnternet, günümüzde birçok kişinin cinsellik ile ilgili bilgi aradıkları en temel yerler arasında yer alıyor. Cinsellik, Türk toplumun en büyük tabularından birisi olup birçok hurafenin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yazımız içerisinde cinsellik ile ilgili doğru olarak bilinen bazı yanlışlıkları dile getirmeye çalışacağız.

Erkekler Her Zaman Cinsel İlişki İster

Bu teori, hem kadınların hem de erkeklerin cinsel ilişkilerde sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Erkekler, cinsel ilişki istemedikleri zaman bu teoriden ötürü zorla ilişkiye girmek zorunda kalabiliyor. Kadınlar ise; kendisine yakınlık gösteren her erkeğin aklında cinsellik olduğunu düşünmelerine neden oluyor.

Cinsellik İçin Ereksiyon Mutlaka Gereklidir

Genellikle erkekler cinsel ilişki için  gerekli olan en temel şeyin ereksiyon olduğunu düşünürler. Bu düşünce; ilişkinin başında erkeklerin penis ve ereksiyona dikkat çekerek kendilerini sıkıştırmalarına neden oluyor. Bu durum, performans kaybı yaşatacağı düşüncesine oluşturacağından ötürü cinsel hazzın da yok olmasına neden oluyor. İdeal bir cinsellik için ereksiyon aranılan şartların dışında yer almaktadır.

Cinselliği Erkek Yönetir

Bir cinsel ilişkiyi başlatan, sürdüren ve yönetin daima erkek olduğu, kadının bu süreç içerisinde pasif etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Oysa; bu teorinin cinsel olarak aktif, arzulu kadınlardan korkan toplumlar tarafından oluşturulduğu düşünülmektedir. Kendisine güvenmeyen erkekler, eşlerin cinsel ihtiyaçlarının farkına varmaktan, karşılayamamaktan büyük oranda tedirgin olmaktalar. Kadınlara anlatılan erkek her şeyi bilir, cinsellikle erkeğin ön plana olacağı konularında bilgiler verilmesi bu tarz sorunların ortaya çıkmasına neden olmakta.

Cinsellik İçgüdüseldir, Öğrenilmez!

Cinselliğin iş güdüsel olarak öğrenilebileceği konusunda bir gerçek elbette bulunmaktadır. Fakat; cinsel yaşam konusunda elde edilecek doğru bilgiler daha sağlıklı ve doğru bir ilişki yaşanmasına katkı sağlayacaktır. Cinsellikte yaşanılacak bir sorunda yeterli bilgiye sahip olamayan kişiler, bu sorunun bir eksiklik olarak görülmesine neden olacaktır. Bu da toplum içerisinde yanlış algılar ile anlatılmasına neden olmaktadır.

Hamileyken Kurulan İlişki Bebeğe Zarar Verir

Hamile iken cinsel ilişkiye girmenin her türlü bebeğe zarar verebileceği yönünde bir teori de bulunmaktadır. Oysa; düşük tehdidi, kanama, genital enfeksiyon gibi sağlık sorunları yoksa hamile iken kurulan ilişkinin bebek üzerine bir zararı bulunmamaktadır. Bebeğin içince bulunduğu alanda olan sıvı, dışarıdan gelebilecek her türlü tehdide karşı savunmaktadır. Hamile döneminde kurulacak cinsel ilişki sırasında karın bölgesine baskı yapılmayacak pozisyonların tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle gebelik döneminde kurulan cinsel ilişki çiftlerin hem hormonal hem de psikolojik açıdan yararlı etkiler kazanmalarına da katkı sağlıyor.

Bir Kadının Bakire Olduğunun Kanıtı İlk Birliktelikte Gelen Kanamadır.

Türk toplumunda erkekler cinsel birliktelik yaşayacağı kadının daha önce bir ilişkisi olup olmadığına özellikle dikkat etmektedir. İlk birliktelik sırasında kanama gelmemesi bazı durumlarda felaket sonuçlar meydana getirebilmektedir. Oysa; kızlık zarı yırtılması sonucunda kanama olma ihtimali %40’dır. Bazı kadınların kızlık zarı esnek olmasından dolayı kan oldukça uzun bir süre sonra yada hiç gelmemektedir. Bu konuda çiftlerin birbirlerine karşı güvenleri daha ön plandadır.

Mastürbasyon Yapmak Zararlıdır

Cinsellik yaşamak için bir partneri bulunmayan kişiler, kendilerini tatmin etmek için mastürbasyon yapmaya çalışmaktadır. Birçok kişi mastürbasyon yapmanın zararlı olduğunu dile getirmektedir. Oysa; bu teorinin ortaya çıkmasına neden olay şeyin gençler üzerine kurulu olduğunu görüyoruz. Gençlerin cinsel arzu ve isteklerinin farkına varmamaları, orgazmın hazzını öğrenmemeleri için uydurulan bir şey olduğu görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Sık Görülen 5 Cinsel Korku başlıklı makalemizde cinsel fobi, cinsel korku ve en sık görülen cinsel korkular hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap