İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Dilde Oluşan Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Dilde Oluşan Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Dilde Oluşan Yara Nasıl Tedavi Edilir?

Dil yaraları birçok insanın başına muhakkak gelmiştir. Günlük hayatı etkileyen bir sağlık sorunudur. Küçücük bir yara bile olsa can yakabilir, yeme içmede problem oluşturabilir. Dil yaraları bazen çok önemli değildir. Ama önemli olduğu durumlarda muhakkak bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Dilin sağlıklı olduğunu nereden anlarız?

Renk: Dil kırmızımsı ve pembe renk olmalıdır. Çünkü kan dolaşımının iyi olması gerekir. Dilinizin rengi dolaşım sisteminizin sağlığının iyi bir göstergesidir. Kanınızın ne kadar iyi dolaştığını ve hatta kanınızın vücudunuz boyunca yeterli miktarda oksijen taşıdığını bile söyleyebilir.

Dilinizin kaplamasının rengi ve dokusu, sindirim sisteminizin çalışmasıyla ilgili size değerli ipuçları verebilir.

Neden Olur?

 1. Bakteriyel enfeksiyonlar
 2. Behçet Rahatsızlığı
 3. Yanık
 4. Ağız temizliğinin düzenli yapılmaması
 5. Bağışıklık sisteminde sorun
 6. Herpes
 7. Pamukçuk
 8. Dilin ısırılması
 9. Bulaşıcı hastalıklar

Dil yarasının belirtileri nelerdir?

 • Dil üstünde oluşan lezyonlar
 • Dildeki hassasiyet durumu
 • Çok fazla asitli yiyecek ve içecekler tüketilmesi
 • Dilin herhangi bir bölgesinde meydana gelen yaralar

Tedavi

Dildeki ve ağızdaki yaraların sebebi fizyolojik olarak biliniyorsa muhakkak eczanelerden gargara alınmalıdır. Dişler düzenli fırçalanmalı ve ağız bakımına muhakkak çok dikkat edilmelidir. Doktora gitmeden de evde kendiniz tedavi edebilirsiniz.

Tuz ve Su: Bir çay kaşığı tuzu bir çay bardağı su ile karıştırın. Yutmadan dikkatli bir şekilde gargara yapın. Bu gargarayı günde üç kez tekrarlayın. Yaraları iyileştirecektir.

Kabartma Tozu: Enfeksiyonlara ve dildeki yaralara çok iyi gelmektedir. Ağrıyı azaltır. Bir çay kaşığı kabartma zoru ile suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Dildeki yaralara ve enfeksiyonlara sürün. Bir dakika kadar beklettikten sonra ağzınızın içini suyla yıkayın.

Oksijenli Su: Oksijenli su bir antiseptik özelliği göstermesinden dolayı çokça kullanılan bir üründür. Enfeksiyonları ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır. Yapılması gereken tek şey kahve fincanının yarısından biraz daha az oksijenli suyu bir miktar suyla karıştırıp gargara şeklinde kullanmaktır. Yalnız gargara yaptıktan sonra ağızda iki ya da üç dakika bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra ağzınızı muhakkak durulayın. Günde bir defa uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Göğüs Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde Göğüs kanseri, Meme kanseri ve Meme kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Çok yararli bir konu teşekkür ederim.

 2. Sadece dil değil ağızda da oluşan yaralar için sizlere tavsiyem imkanınız var ise orjinal karadut pekmezi bulup yemenizdir. Tecrübe ile sabittir.