İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Anne/Çocuk
  3. Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri
Trendlerdeki Yazı

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Hamilelik döneminde neredeyse her kadın istemeden de olsa fazla kilo alır ve bir an önce eski hallerine dönmenin yollarını ararlar. Aslında hamilelikte öncelik, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alması için beslenmektir. Ancak hamilelikle birlikte gelen iştah artışı, kontrolsüz beslenme, hareket azlığı gibi nedenlerle çoğu anne adayı 9 ay gibi bir sürede ortalama 20-25 kilo alır. Doğum sonrası ise bu süreçte aldığı kilolardan mümkün olduğunca kısa bir sürede kurtulmak ister…

Doğum sonrası kilo vermeyle ilgili bilmeniz gerekenler…

  • Tatlı yemek sütü arttırmaz

Yeni doğum yapmışsanız, bebeğinizle ve özellikle sütünüzle alakalı sayısız görüş ve öneri duyacak olmanız yüksek bir ihtimaldir. Ancak bazıları bilimsel olarak kanıtlanmamış, gerçeği yansıtmayan önerilerdir. Bunlardan biri de tatlı yemenin sütü arttırdığı düşüncesidir ki bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Tatlı yemeyle birlikte süt üretiminin artmasıyla ilgili hiçbir bilimsel veri yoktur. Süt yapsın diye her fırsatta tatlı yemek sadece kilo almanızı sağlar. Bu görüşü çürüttüğümüze göre, kilo vermek için mutlaka tatlıdan uzak durmalısınız, tatlı ihtiyacınızı meyve yiyerek karşılamalısınız.

  • Su tüketiminizi arttırın

Hem sağlıklı bir şekilde süt üretebilmek için, hem de vücudunuzdaki ödemleri hızlı bir şekilde atabilmek için günde en az 3 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

  • Sabırlı olun

Eski fotoğraflarınıza baktığınızda, o halinizi şimdiki halinizde kıyaslıyor ve bir an önce aldığınız kiloları vermek istiyor olabilirsiniz. Ancak vücudunuzdaki bu değişimin sadece kilodan ibaret olmadığını unutmamalısınız. Siz bir bebek dünyaya getirdiniz. Bebeğiniz 9 ay gibi bir sürede sizin bedeninizde gelişti, büyüdü ve dünyaya geldi. Dolayısıyla 9 ayda alınan kiloları kısa bir sürede vermek hem sizin için, hem de bebeğinizin anne sütüyle beslenebilmesi için doğru bir düşünce değildir. Uzmanlara göre doğum sonrasında ayda 3 kilodan fazlasının verilmemesi gerekir. Bunun için sabırlı olmalı ve kilo verme konusunu zamana bırakmalısınız. Acele etmeyin, zaten zaman içinde eski kilonuza kavuşacaksınız.

  • Şok diyetlerden uzak durun

Yeni doğum yaptığınızı, vücudunuzun enerjiye ve toparlanmaya ihtiyacı olduğunu, bebeğinizin beslenebilmesi için de anne sütüne ihtiyacı olduğunu düşünürsek şok diyet yaparak zayıflamayı düşünmek, kendinize ve bebeğinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Emziriyorsanız, uzmanlara göre günde 1800 kaloriden az beslenmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan 1 – 5 Yaş Arası Çocuklarda Kabızlık Sorunu Tedavisi ve Önlemleri başlıklı makalemizde Çocuklarda kabızlık, Kabızlık sorunu ve Kabızlık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap