Egzama İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Egzama İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Egzama, başka bir adı ile atopik dermatit genetik faktörler, stres, alerji ve aşırı titizlik nedeniyle bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Egzama bebeklerde kafa derisi, yüz, dirsek ve diz gibi bölgeler de görülür. Çocuklarda ve yetişkinlerde ise, ayak, kol içi, el ve diz arkasında egzama görülebilir.

Bu yazımızda, egzamanın belirtilerine ve egzamaya iyi gelen bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

İlginizi çekebilir : Sivilce izleri için doğal maskeler

Egzama

Egzama


Egzamanın belirtileri

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • İltihap
  • Ciltte kabuklanma, döküntü ve pullanma
  • Ciltte kuruluk
  • Saç derisinde kepek sorunu
  • Ciltte kabarcık oluşumu
  • Deride çatlama


Egzamaya Bitkisel Çözüm

Egzamaya iyi gelecek evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz. Aşağıda yer alan çözümlere göz atın ve egzamanın yarattığı belirtileri hafifletin.

Egzamaya ne iyi gelir


Egzama İçin Yulaf Tozu

Küveti ılık suyla doldurup içine 2 bardak yulaf tozu ekleyin. Daha sonra bu suyun içine girerek yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Yeterli süreyi doldurduktan sonra sudan çıkıp güzel bir şekilde kurulanın.

Yulaf tozu uygulaması, egzamadan kaynaklı iltihap ve tahrişi engellemeye yardımcıdır.

Egzamaya Aloe Vera

Evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin içerisindeki jeli çıkarıp egzamalı olan bölgeye sürün. Kuruduktan sonra cildinizi su ile yıkayın. Haftada 2 defa uygulamanızda sakınca yoktur. Bu uygulama, cilt üstünde oluşacak enfeksiyonları önler ve iltihap gidermede etkilidir.

Egzamaya Beyaz Dut

1 avuç dut kurusunu yeteri miktarda suda yaklaşık 5 dakika kaynatıp ılınmasını bekleyin. Ardından, egzamalı olan ellerinizi ve bacaklarınızı bu suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika tutun. Beyaz dut uygulamasından fayda görmek için en az 3-4 kez yapmanız gerekmektedir.

Beyaz dut egzamanın sebep olduğu yanma ve kaşıntının azalmasına yardım edecektir.

Egzama İçin Salatalık

Buz dolu bir kabın içerisinde yaklaşık 1 saat kadar dilimlere ayırdığınız salatalığı bekletin. Daha sonra suyunu süzüp salatalık dilimlerini egzamalı bölgeye uygulayın.

Egzamaya Zerdeçal

Yarım çay bardağı zerdeçala macun kıvamı alana kadar süt ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı, kızarıklıklar ve kaşıntı olan bölgeler de günde 2 defa uygulama yapabilirsiniz.

Egzamaya Papatya

1 bardak suda 1 yemek kaşığı papatyayı kaynatıp yaklaşık 15 dakika demleyin. 15 dakikanın ardından suyunu süzüp içine temiz bez batırın ve egzamalı bölgelere uygulama yapın.

İçeriğimizde yer alan egzama için bitkisel çözümleri denemeden önce doktorunuza danışmanızı öneri ederiz. Ayrıca eğer hassas bir cilde sahipseniz, bu tür bitkisel çözümleri uygulamadan önce doktora danışınız.

Twitter Adresimiz : Kadınblogum

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kadın sitesi