İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik
  3. En Sık Görülen 5 Cinsel Korku
Trendlerdeki Yazı

En Sık Görülen 5 Cinsel Korku

En Sık Görülen 5 Cinsel Korku

Cinsellik, insanların yanlış bilgilendirilmesinden ötürü büyük bir kabusa dönebilmektedir. İlk gece kabusu, vajinismus gibi korkular, cinselliğin yaşanamamasına neden olmaktadır. Birçok kişi, cinselliği tanımlamak için oldukça uzun bir süre geçirmek zorunda kalabiliyor. Türkiye’de yapılan bilimsel araştırmalarda 40 yaşını açmış her 2 kadından, her 3 erkekten birisinde cinsel işlev bozukluğunun bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yazımız içerisinde kişilerin cinsellik alanında yaşadığı ileri düzey korku hallerinin neler olduğuna bakmaya çalışacağız.

Vajinismus

Kadınların özellikle ilk geceden korkması durumunda ortaya çıkan bu hastalık cinsel birleşmeden korkulduğunun en büyük göstergesidir. Dünya üzerinde her 50 kadından birinde görülen Vajinismus, vajinanın penis girişine karşı kendisini kapatmasıdır. Bu korku ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda kadınların ilk cinsel deneyim kazanmadan önce çevrelerinden duydukları yanlış bilgilerden dolayı korku yaşadıkları gözlemlenmiştir. Özellikle ilk gece aşırı canının yanacağını, birkaç gün oturamayacağı, kızlık zarının yırtılması sonucunda aşırı kanamanın meydana geleceği, hatta kan kaybından ötürü hastanelik dahi olabileceği gibi gerçek dışı bilgiler ile doldurulan kadınlar, ilk birleşme öncesinde kendilerini kasarak vajinanın büyük ölçüde kapanmasına neden olabilmekteler. Başta Psikiyatri olmak üzere birçok farklı daldan alınacak profesyonel destek ile vajinismus kolay bir süreçle atlatılabilmektedir.

Genofobi

Genofobi, çiftlerden birisinin cinsel birleşme ya da sevişmeden korkması olarak adlandırılmaktadır. Hatta birçok kişi bu cinsel korku durumunun meydana gelmemesi için dahi büyük endişelere kapılmaktadır. Fiziksek olarak herhangi bir soruna sahip olmayan kişiler, yaşadıkları panik atak ve korku nöbetlerinden dolayı seks yapmaktan korkabilir. Bu sorunun üzerine bilimsel araştırmalar yapan bilim insanları, Genofobi yaşayan kişilerin aslında çocukluk dönemlerinde bir cinsel istismara maruz kaldıklarını tespit etmiştir. Tecavüz ya da tacize uğrayan ya da bu gibi durumlara şahit olan kişiler cinsellik yaşayacakları anlarda bu gibi kötü düşünceleri aklına getirerek cinsellikten korkmaya başlamaktadır. Genefobik insanlar, duygusal ilişkilerden kaçınarak erken bir dönemde yalnız kalmaya karar veriyorlar. Bu gibi durumlarda sorunun kendisinde olduğunu düşünen partnerler, ilişkilerin sarsıntılı bir şekilde bitmesine neden oluyor. Psikoterapi yöntemleri ile tedavi edilen bu korku, insanların yeniden topluma kazandırabiliyor.

Erotofobi

Erotofobi, insanların cinsellik ya da cinselliğe dair konular konuşmaktan korktuğu bir fobi türüdür. Bizim toplumumuz içerisinde cinsellik açık bir şekilde zaten konuşulamamaktadır. Gizliden gizliye, arkadaşlık ortamlarında ya da dijital ortamlarda konuşulabilen cinsellik bazı kişilerin olumsuz tepkiler göstermesine neden oluyor. Özellikle aşırı muhafazakar, cinsellik konularının dile getirilmediği aile bireylerinde Erotofobi görülme ihtimalinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Bu korkuyu yaşayan kişilerde cinsellik konuşmak dahi büyük bir suç olarak görülebilmektedir. Cinsellik aile içerisinde ayıp, günah olarak dile getirilmesinden dolayı korku kendi kendiliğine tüm bireylerde görülmeye başlanıyor. Cinselliğin konuşulması dahi bir uyarıcı sebep olarak görünmesinden dolayı konuşulmasının yasak olduğu düşünen kişiler psikoterapi ile korkuyu atlatabilirler.

Agrafobi

Bir kişinin herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda birileri tarafından cinsel istismara uğrayacağını yönündeki korkusu Agrafobi olarak adlandırılmaktadır. Bu cinsel korkuya sahip olan kişiler, istismara uğrayabilecekleri asansör gibi alanlardan tamamen uzak durmaya çalışmaktadır. Agrafobi, geçmişte cinsel istismara maruz kalmış fakat bunu hatırlamayan kişilerde sıklıkla görüldüğü tespit edilmiştir. Bununla birlikte filmlerde izlenen cinsel istismar ve korku sahneleri de Agrafobi oluşumuna neden olmaktadır.Psikoterapi ile uzun bir süreç  sonrasında tedavi edilebilmektedir.

Androfobi

Androfobi, erkeklerden aşırı korkma olarak adlandırılan bir cinsel fobidir. Bu korkunun temelinde bir cinsel istismarın yattığı düşünülmektedir. Bununla birlikte karşı cinsten uzak durmaları söylenen ve onlara aşırı bir şekilde zarar verebilecekleri anlatılan kadınlarda daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Ailelerin kızlarını koruma altına almak için anlattığı bazı hikayeler kızların cinsel korkular yaşamalarına neden olmaktadır. Androfobi korkusuna sahip olan kadınlarda bir erkek ile aynı ortama girildiğinde endişe, aşırı korku, kaçma hissi, çarpıntı, nefes alamama gibi sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu cinsel korku da diğer fobiler gibi psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? başlıklı makalemizde ilk gece korkusu, ilk gece korkusu nasıl yenilir ve ilk gece korkusunu nasıl yapılabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap