İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Epilepsi Nedir? Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Epilepsi Nedir? Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epilepsi Nedir? Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epilepsi rahatsızlığı, beynimizi tetikleyen bazı sebeplere bağlı olarak ufak bir topluluk tarafından beyinin içindeki hücrenin normal olmayan bir şekilde boşalımı sonrasında meydana gelen bilinç, motor ve duygusal tepkiler olarak tıp dünyasında açıklanmaktadır. Bir bireyin beyni travma ve ateş yüksekliği gibi bazı sebeplerle epilepsi rahatsızlığının meydana gelme olasılığını bulundurur. Bireylerin ortalama %5’inin hayatlarının zaman fark etmeksizin bir epilepsi rahatsızlığı meydana geldiği araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Sadece bir epilepsi rahatsızlığı meydana gelen kişi epileptik olamaz. Genellikle epilepsi rahatsızlığı bulunan kişi yalnız 1-3 dakika devam eden ani fenalaşmalar haricinde tamamen sağlıklı bir durumdadır.

Epilepsinin Nedenleri Nelerdir?

Epilepsinin ortalama 2/3’ünde belli bir sebep öne sürülememektedir. Bu tarz rahatsızlıkların fiziki incelemelerinde ve beyin analizleri dâhil olmak üzere laboratuar gözlemlerinde rahatsızlıklarının sebeplerini ortaya çıkarılamamaktadır. Epilepside ailenin geçmişinden gelen sebepler ciddi anlamda etkili olmaktadır. Bazı epilepsi rahatsızlıklarında ani fenalaşmaların küçük yaştaki bireylerde (çocuklarda) de ortaya çıkma durumu ortalama %9 ila %12 oranlarında olabilmektedir.

Epilepsi İlkyardım

Epilepsinin Tedavi Süreci Ve Yöntemleri Nelerdir?

Epilepsinin tedavi yöntemi ana yöntem olarak ilaç kullanımıdır. Uygulanan tıbbı ilaçlar rahatsızlığı bitirmez ve yalnız ani fenalaşmaların önüne geçilmesi ya da tekrar sayının azalması adına bir bağışıklık gösterir. Epilepsi rahatsızlığı kendi ilerleme sürecine devam eder. Bazı kişilerde bu ilaç yönetimi ömür boyu devam eder. Küçük yaştaki bireylerin (çocukların) ani fenalaşmalarında ilaç kullanımının 15 ila 20 yaşıtlarına kadar devam ettirilmesi yeteri düzeyde gösterilebilmektedir.

Çoğu hastada tedavi sürecinin ne kadar olacağı tam olarak kestirilemez. İlaçların düzenli ve saatinde kullanılması çok önemlidir.(her hastalıkta olduğu gibi). Epilepsi rahatsızlığı geçiren kişilerin ortalama %70’inde ani fenalaşmalar verilen ilaçlar yardımı ile kontrol altına alınabilmektedir. %30’unda ise tüm ilaçlara rağmen ani fenalaşmaların ardı arkası kesilememektedir. “Tedaviye dayanıklı epilepsi’’şeklinde adlandırılan bu topluluğun belli bir kısmında cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Cerrahi müdahale tanısı koyabilmek için aşırı derece detaylı incelemeler yapılması şarttır. 15 senedir dünya çapında gittikçe çoğalmaya devam eden cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Türkiye’de de belirli yerlerde epilepsinin cerrahi müdahalesi yüksek başarı oranlarında yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yorgunluk, Depresyon Ve Halsizlikten Nasıl Kurtuluruz? başlıklı makalemizde Depresyon, Halsizlik ve Halsizlikten kurtulma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap