Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Gebelik nasıl hesaplanır? konusu özellikle anne adaylarının merak ettiği konulardan birisidir. Ayrıca hamilelik dönemi ile ilgili de en çok kafa karıştıran konuların başında gelir. Günümüzde birçok hamile kadının doğru zannettiği ama aslında yanlış olan hesaplamanın dışında olması gereken hesaplamayı sizlere doğru bir şekilde aktaracağız. Peki gebelik nasıl hesaplanır? Sorunuzun cevabı negel yöntemi. Negel yöntemi ile hamilelik hesaplama işlemi hakkında bilmeniz gerekenler…

Her anne baba adayı planlı bir şekilde hamilelik hesabı yapar ve anne adayında adet dönemi gecikmesi gibi belirtilere rastlandığı anda ilk yapılanı iş evde gebelik testi uygulaması yapmak olur. Test sonucu pozitif çıkarsa kesin olmamakla birlikte büyük ihtimalle bebeğin habercisi olarak nitelendirilebilir. Ancak kesin sonuç için bir uzmana görünmek gerekir. Uzman tarafından hamile olduğunuzun müjdesini aldığınız zaman ilk soracağınız soru “Kaç haftalık hamileyim” sorusu olur ki bunun cevabını da merak etmeniz gayet normal. Birçok anne baba adayına göre eşiyle beraber olduğu bu nedenle ilk gün hamileliğin ilk günüdür ancak durum bundan çok farklıdır. Hamilelik hesaplamalarında uzmanlar son adet kanamasının başladığı günü esas alır ve hamileliğin başlangıcı o gün kabul edilir. Bunun sebebi döllenme gününün adet döneminden yaklaşık 15 gün sonra olmasıdır. Yine burada adet kanamasının görüldüğü ilk gün geçerli sayılır. Bu hesapla doğun tarihiniz ise son adet tarihinin ilk gününden yaklaşık 40 hafta sonrasıdır.

Negele Yöntemi İle Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?


Hamilelik dönemini sona erdiren bebeğin kucağa alındığı gün Negele yöntemi ile hesaplanabilir. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenir ve ardından 3 ay geriye gidilir. Örnek verecek olursak; Bir anne adayının son adet tarihinin 6 Temmuz 2019 olduğunu farz edelim.6 Temmuz tarihine 7 gün eklenir. Yani 13 Haziran 2019 olur. Ardından 3 ay geriye gidilir ve sonuç olarak 13 Nisan 2019 tarihine ulaşmış olursunuz. Bu tarihe 1 yıl eklendiği zaman tahmini doğum tarihi ortaya çıkacaktır.

Yani:

6 Haziran + 7 Gün = 13 Haziran 2019
13 Haziran– 3 Ay = 13 Mart 2019
13 Mart 2019 + 1 Yıl = 13 Mart 2020
Doğum yapacağınız tarih: 13 Mart 2020 şeklinde karşımıza çıkar.

Adet Tarihini Hatırlamayan Ya da Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Adet dönemini hatırlamayan ya da düzensiz adet gören anne adaylarında hamilelik haftası ultrason ölçümleri ile belirlenebilir. Yapılan bu ölçümlerde bebeğin kafa çapı, bacak kemik uzunluğu gibi birçok ölçüm sonucuna ulaşılabilir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında daha doğru sonuçlara da ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir : Kadın Blogu

Instagramdayiz : Instagram adresimiz

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kadın sitesi