İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Makyaj
 3. Gece Makyajı Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

Kadınlar günün yıldızı olmayı severler. Özellikle gece makyajlarının kusursuz olması için ellerinden gelen yaparlar. Gün içerisindeki makyajdan daha farklı ve daha özenli yapılır. Biraz daha pırıltılı ya da buğulu olması tercih edilir. Kıyafetlere göre güzel bir uyum olması istenir. Bu tür makyajları yapmak kadınları korkutmamalıdır. Sanıldığı kadar zor değildir. Yazıda verilecek ipuçları dikkate alındığında kusursuz, dikkat çekici bir makyaj yapmış olacaksınız.

Sınırları Kendiniz Belirleyin

Gece makyajının limitini siz belirleyin. İsteğe bağlı buğulu veya simli gözler, doğal dudaklar ya da doğal gözler, koyu renkli dudaklar yapılabilir. İpucu olarak belirtilmelidir ki gözler koyu olduğunda dudaklar doğal tonlarda olursa renk karmaşası olmayacaktır. Gözler hafif tonlarda yapıldığında ise dudaklar koyu tonlarda yapılabilinir. Ne kadar gece makyajı olsa da yüzün bazı yerlerinde doğallık olmasında fayda vardır.

Gece Makyajı Yapımı

 1. Makyaj yapılmadan önce cilt güzelce temizlenir. Temiz bir cilde yapılan makyaj kusursuz görünür.
 2. Makyajın kalıcılığının arttırılması için makyaj bazlarının önemi çok büyüktür. Mümkün mertebede makyaj bazı kullanılmasına önem verilmelidir. Bir de farın kalıcılığının artması için far bazı da kullanılmalıdır.
 3. Baz sürüldükten sonra uygun bir fondöten seçilip cilde sünger yardımı ile bastırmadan tampon hareketlerle uygulanır. Fondöten seçimi oldukça önemlidir. Cilt renginden koyu ya da açık olmamasına özen gösterilmelidir.
 4. Daha sonra gözaltına kapatıcı uygulanır.
 5. Makyajı sabitlemek için fondöten tonlarında pudra sürülmelidir. Günümüzde artık transparan pudralar daha çok kullanılmaktadır. Hangisi tercih edilirse o kullanılabilir.
 6. Kaşlar ya kaş kalemi ile ya da kaç farı ile şekil verilerek doldurulur.
 7. Gözün başladığı yerden göz bitimine kadar hafif parlak bir far uygulanır. Bu far tamamen o geceki kombine göre uygulanmalıdır. Ardından göz kapağının ortasından sonuna kadar biraz daha koyu bir far seçilip sürülür. Kaş ile göz kapağının orta kısmına far fırçası ile bir çizgi çekilir. Normal far fırçasından biraz daha büyük bir fırça yardımı ile makyaj dağıtılır. Farı keskin uygulamamak gerekir. İsteğe göre takma kirpik de takılabilir.
 8. Eyeliner sürülür.
 9. Daha sonra uygun bir allık uygulanır.
 10. Ardından makyaja uygun bir ruj seçilerek dudaklara sürülür.

Bir önceki yazımız olan Kusursuz Göz Makyajı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde En iyi göz makyajı, Göz makyajı ve Göz makyajı yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap