İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gelin/Gelinlik
  3. Gelinlik Seçiminde Yapılan 8 Hata
Trendlerdeki Yazı

Gelinlik Seçiminde Yapılan 8 Hata

Gelinlik Seçiminde Yapılan 8 Hata

Evlenme kararı almak dünyadaki en zor kararlar arasında yer almaktadır. Evlenme kararı alan çiftler, düğün gününe kadar birçok süreçten geçmektedir. Sade bir nikah töreni de olsa gösterişli bir düğün de olsa gelinlik her kadının ihtiyaç listesi içerisinde yer alıyor. Gelinler, unutulmayacak bir düğüne imza atmak istiyorlar ise gelinlik seçimlerinde hata yapmaktan kaçınmalıdırlar. Bu yazımız içerisinde gelinlik seçiminde yapılan 10 hata üzerine durarak bu hataların çözümlerini dile getirmeye çalışacağız.

Gelinlik Alışverişine Erken yada Geç Çıkmak

Gelinlik Alışverişine Erken yada Geç Çıkmak

Gelinler genel olarak gelinlik alışverişi için aceleci davranabiliyor. Erken süreçte alınan gelinliklerde kilo değişiklikleri, mevsimsel değişiklikler, yeni sezon modellerinin ortaya çıkması çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Gelinlik alışverişine erken bir süreçte çıkan çiftler, kesin alıma düğünden en az 6 ay önce yapmalıdır. Geç kalmanız durumunda ise gelinliğin teslim edilememe durumları yaşayabilirsiniz.

Bütçe

Bütçe

Düğün tarihi, mekanı belirleyen çiftler, gelinlik ve damatlık konusunda bir bütçe hazırlamaktadır.  Gelinlik alışverişine çıkıldığında belirlenen bütçe dışında yer alan gelinlik modellerine bakmak size büyük bir vakit kaybı yaşatacaktır. Yüksek bütçeli gelinlikler, ani olarak yapmamanız gereken hatalar yapmanıza neden olabilir.

Gelinlik Alışverişine Ordu İle Gitmek

Gelinlik Alışverişine Ordu İle Gitmek

Gelinilik alışverişe farklı görüşler almak için arkadaş, akraba, eş ve dostlarla gitmek isteyebilirsiniz. Fakat; bir ordu dolusu insan ile yola çıkmak bu süreçte sizi yıpratabilir. Gelinlik alışverişine çıkmak isteyen gelin adayları küçük bir grup eşliğinde alışverişe çıkmaya çalışın. Oldukça fazla kişi sizinle alışverişe çıkmak istiyorsa gün bölüşümü yaparak küçük gruplar eşliğinde alışverişe çıkabilirsiniz.

Hayal Edilen Beden Ölçülerine Göre Alışveriş Yapmak

Hayal Edilen Beden Ölçülerine Göre Alışveriş Yapmak

Kadınlar, düğünden önce bir diyete başlayarak hayal ettiği görünüme sahip olmak ister. Başta gelinlik siparişi olmak üzere birçok detay hayal edilen beden ölçülerinden ziyade sipariş zamanındaki beden ölçülerine göre verilmelidir. Düğüne kadar olan süreç içerisinde yaşanılan bazı olay ve problemler, hayal ettiğiniz kiloya ulaşamamanıza neden olabilir. Bu durum, tüm düğün organizasyonunun kilitlenmesine neden olabilir. Hedeflenen kiloya ulaşmanız durumunda terziler üzerinden gelinlik üzerinde istenilen düzenlemeler yapılabilir.

Her Gelen Öneriyi Dikkate Almak yada Fikirlere Kapalı Olmak

Her Gelen Öneriyi Dikkate Almak yada Fikirlere Kapalı Olmak

Gelin adayları, düğün kararının alınması ile beraber aklında bir model, tarz yada çizgi belirlemektedir. Bazı gelinler modayı takip ederken bazı gelinler standart kalıplara dikkat eder. Aklınızda olan tarz size uygun olmayabilir. Bu nedenle dışarıdan gelen önerilere kesinlikle kapalı olmamanız gerekiyor. Bazı durumlarda da her kafadan çıkan ayrı ses, istenilen görünüme sahip olamamanıza neden olabilir.

Şartları ve Ortamı Gözardı Ederek Alışverişe Çıkmak

Şartları ve Ortamı Gözardı Ederek Alışverişe Çıkmak

Her gelinin hayalinde giymek istediği gelinliğin modeli aslında bellidir. Ancak; gelinlik alışverişine çıkmadan önce bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Düğünün yapılacağı mekan, düğünün yapılacağı mevsim ve diğer etkenler gelinlik seçiminde dikkate alınması gereken hususlar arasında yer alıyor. Gelin adayları burada kendisine karşı dürüst olmalıdır. Hayal ettiğiniz gelinlik ile satın alacağınız gelinlik arasında büyük farklılıklar olabileceğini bilmeniz gerekiyor.

Başkalarının Fikirlerini Fazla Önemsemek

Başkalarının Fikirlerini Fazla Önemsemek

Yukarıda gelinlik alışverişine çıkarken küçük gruplar ile çıkmak gerektiğini dile getirmiştik. Bu aşamada da dikkat edilmesi gereken bir husus var; Size eşlik eden insanların zevklerine ve fikirlerine saygı duyabilirsiniz. Ancak; size eşlik eden insanlar yardımcı olmak için yanınızda bulunmakta. Arkadaşlarınızın sizin yerine kararlar almalarına kesinlikle izin vermeyiniz.

Sıfırdan Gelinlik Diktirirken Acele Karar Vermek

Sıfırdan Gelinlik Diktirirken Acele Karar Vermek

Özel dikim gelinlik yaptırmak isterken oldukça zorlu bir süreç yaşayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Özel dikim gelinlikler genellikle düğüne yakın bir tarihte teslim edilmektedir. Bu durum gelinliklerin strese girmesine neden olabilir. Gelinliği dikecek kişiye güvenmeli, tam olarak ne istediğinizi anlatarak uzun uzun tartışmalısınız. Aksi halde istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gelinliği Tamamlayan Aksesuarlar başlıklı makalemizde gelinliği tamamlayan aksesuarlar ve gelinlik aksesuarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap