İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik
  3. Hamile Kalmak İçin 10 Basit Yol
Trendlerdeki Yazı

Hamile Kalmak İçin 10 Basit Yol

Hamile Kalmak İçin 10 Basit Yol

Çoğu zaman çiftler çocuk yapmayı hedef haline getirdikten sonra yakın tarihlerde gebelik testlerine başvurarak sonuçları büyük bir merakla beklemeye başlıyor. Sonuçlar negatif çıktığından da ‘acaba bir sorun mu var?’ tarzında düşünerek kısa çaplı bunalımlar yaşayabiliyorlar. Ama karaları bağlamadan önce kolay hamile kalmak adına yapabileceğiniz ve basit birçok şey var. İşte bunların bazılarını sizler için sıraladık.

Nasıl Daha Kolay Hamile Kalınır?

1 – Sevişmeyi ne kadar uzun tutarsanız hamile kalma şansınız o kadar yükselir; Uzmanlara göre, sperm kadınların vücudunda beş gün canlı kalabiliyor. Düzenli seks yaşamı sürdürdüğünüzde ise  yumurtlama zamanna denk gelen spermler, yumurtanızla bir araya geliyor.  Bu yüzden yumurtlama dönemi/ovülasyon günlerinizi tespit etmeniz çok önemli. Bunun için tükürükten ovülasyon testini deneyebilirsiniz/kullanabilirsiniz. Bunun için Avrupa Normlarına Uygun olan Amerikan menşeili ve T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı testlerden yapabilirsiniz.

2 – Yaş sorunu;  Kadınlar 20 – 30 yaş arasında maksimum doğurganlık sürecini yaşamaktadır. Bu oran 35 yaşında gerilemeye başlar,  35 üzeri yaşlardaki her  5 kadından 1’inde doğurganlık sorunları baş göstermeye başlar. 40 yaşından sonra hamile kalmaya çalışmak ise uzman desteği ile mümkün olabilmektedir.

3 –  Anne adayları dikkat;  eğer kolayca hamile kalmak istiyorsanız, düzenli uyumalı ve beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Alkol – sigara gibi kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmalısınız. Kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka tedavi olmalısınız.

4 –  Yediğiniz yiyecekler:  Kolay hamile kalmak için, hamilelik öncesinde ve sırasında omega 3, folik asit, kalsiyum ve demir içeren yiyeceklerin tüketimini arttırmanız çok önemlidir.

5 – Gebelik İlaçları:  1 sene boyunca düzenli bir cinsel birlikteliğin sağlanması durumunda hala gebelik söz konusu olmadıysa; doktor kontrolünde verilen hap ya da iğnelere başvurabilirsiniz. Bu tarz ilaçlar yumurtlamayı uyaran ve canlandıran takviyelerdir.

6 – Yüksek verim günleri:  bu günleri yumurtlama gününüzü hesaplayarak bulabilirsiniz.  28 günde bir adet gören her kadının yumurtlama günü,  regl başlangıcının sonrasındaki 14. gündür.  Bu günlere denk gelen birleşmeler daha kolay bir şekilde hamile kalmanızı sağlayacaktır.

7 – Vücut ısısı: vücut ısınızı ölçerek yumurtlamanın hemen sonrasına ait süreci bulabilirsiniz. Bunu hassas bir dereceyle ölçümleyin. Ama sonuçlar kesin çıkmayabilir.

8 – Stres: stres, doğurganlığın azalması ve düşmesi konusunda bir numaralı düşmanlardandır.

9 –  Aşırı kilo fazlalıkları: aşırı kilolarınız gebelik ihtimalini düşürebilir. Öte yandan aşırı zayıf kadınlarda da regl düzensizliğine bağlı kısırlık gelişebilmektedir.

10 –  Kafein kullanımı: kafein strese sebep olmakla beraber yumurtalığa zarar verebilir. Özellikle de bağımlılık düzeyinde bir tüketiciyseniz hamile kalmayı planladığınız süreçte kafeinli içeceklerden, kahve ve aşırı çay tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap