İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bebek
  3. Hamilelikte Folik Asite Neden İhtiyaç Duyarız?

Hamilelikte Folik Asite Neden İhtiyaç Duyarız?

Hamilelikte Folik Asite Neden İhtiyaç Duyarız?

 

Folik asit vücutta birçok biyolojik süreçte rol oynar. B vitamini grubunda yer alan folik asit vitamin B9 olarak da bilinir. Folik asit ihtiyacı hamilelik döneminde normal dönemden 3 kat daha fazla olacak şekilde artar. Besinler bu ihtiyacı karşılamaya yetmeyeceği için dışarıdan takviye yapılması gerekir.

Bu vitaminin hamilelikte gerekli olduğu en önemli dönem gebeliğin ilk 4 haftasıdır bu da büyük oranda hamile olduğunuzu bilmediğiniz dönemdir. Hamileliğin 3. Ve 4. haftasında bebeğin tüm vücudunu etkileyen beyin dokusundan başlayıp omuriliğini de kapsayan nöral tüp adı verilen yapı oluşumu tamamen bitmiş olur. Bu oluşumun tamamlanması sırasında eksiklik olursa bebekte ciddi sağlık problemleri oluşabilir.

Bunların başında Nöral Tüp defekti olarak bilinen spina bifida, anensefali gelir. Bunlar annedeki folik asit eksikliğine bağlı olarak sinir borusu boyunca doku kaynaşmama durumudur. Tabi ki tek etken folik asit eksikliği olmayabilir etkili birkaç faktör daha vardır.

Bunlar;

-Anne adayının insüline bağlı şeker hastalığı,

-Tıbben obez olarak tanımlanma,

-Havale nöbetleri için kullanılan ilaçlar,

-Gebeliğin ilk dönemlerinde yüksek ateşli hastalıklar geçirmek..

gibi nedenler de nöral tüp defekti oluşumunu sağlayabilir.

 

Folik Asit Ne Zaman Başlanmalı ve Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Bu vitaminin gerekli olduğu en önemli dönem gebeliğin ilk 4  haftası olduğu için uzmanlar folik asitin hamilelik döneminden önce, hamileliğin planlandığı zaman (başlangıcından 3 ay kadar önce)  kullanılmasını tavsiye etmektedir. Gebelik başlangıcından 3 ay kadar önce başlanmış ve 12. Haftaya kadar devam eden folik asit kullanımı yapılan araştırmalara göre bebeklerdeki spina bifida(bel açıklığı) hastalığını yüzde yetmiş oranında önlendiği yönündedir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de kullanımı erken doğum ve düşük kilolu bebek doğumunun önlenmesinde de etkilidir.

 

Bir önceki yazımız olan Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Hatalar başlıklı makalemizde Bebek uyuturken yaptığımız hatalar, Çocuk uyutma ve Çocuk uyuturken yapılan hatalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap