İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Cinsellik
 3. İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?
Trendlerdeki Yazı

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Genç çiftler, evliliğe doğru adım atarken en büyük heyecanı ilk gece üzerine olduklarını belirtmektedir. Özellikle cinsel deneyimi olmayan kadınlar, ilk gece neler yaşanacağı konusunda bir fikir sahibi olmamalarından dolayı büyük önyargı sahibi olmaktadır. Çevrelerinde ilk gece ile dile getirilen olumsuzluklardan büyük ölçüde etkilenen kadınlar, yaşanılacak olumsuzlukları düşündükte çeşitli hastalıklar dahi yaşayabilmekte. Bu yazımız içerisinde ilk gece korkusu nasıl yenilir konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Aynı zamanda ilk gece ile ilgili anlatılan şehir efsanelerinin de yanlış olduğunu bu yazı içerisinde doğrulukları ile beraber öğrenebileceksiniz.

İlk Gece Korkusu

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Türk toplumu içerisinde ilk gece korkusunun çok fazla yaygın olduğunu görüyoruz. Bu sorunun çözümü ile ilgili birçok kişinin fikri olmasına karşın önerilerin basit ve ilkellikle dolu olduğu görülmekte. İlk cinsellik sırasında hem erkekler hem de kadınlarda elbette bir korku, heyecan durumu olacaktır. Kadınlar, ilk ilişkide neler olacağına dair bir takım hikayeler düşünerek büyük korkuya kapılır. Bu durumda Vajinismus denilen bir sağlık sorunu meydana gelmekte. Vajinismus, ilk gece başta olmak üzere kadınların oldukça uzun bir süre kendisini cinsel ilişkiye kapatmalarına neden olmaktadır. Sıklıkla birçok yerde görülen taciz, tecavüz gibi olaylar, kadınların ilk gece korkusu yaşamalarına neden olan en büyük etmenler arasında yer almaktadır.

İlk Gece Korkusuna Neden Olan Durumlar

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilk gece korkusu, toplumda anlatılan bazı şehir efsaneleri bulunmaktadır. Toplum tarafından dile getirilen bu yanlış anlatımların doğruluk payı olup olmadığına da bakmak istiyoruz;

 • İlk gece yaşanılacak deneyim sonrasında kadınların oldukça fazla bir acı hissedecekleri hata birkaç gün oturamayacaklarından bahsedilir. Bu konu tamamen yanlışlıktan ibaret olup hissedilen acının bir ele toplu iğne batırmaktan daha hafif olduğunu bilmelisiniz. Hissedilecek acı cinselliğin devamını etkilemeyeceği gibi oturup kalkmaya da bir engel oluşturmamaktadır.
 • İlk gece yaşanılacak ilişkide oldukça fazla kanama olacağından bahsedilir. Cinsel ilişki sırasında kızlık zarında meydana gelecek yırtık sonrasında elbette bir kanama olacaktır. Bu kanama birkaç damlamadan öte  değildir hemen kaybolur.
 • Birçok erkek, cinsel birleşme sırasında elinden kan gelmezse bakire olmadığına kanaat getirir.  Hatta bunu gurur meselesi haline getirip evlilik birlikteliğine dahi son verme düşünülebilir. Oysa; cinsel birleşme sırasında zar esneklikten ötürü yırtılsa dahi kan akımına neden olmayabilir.  Bu yüzden kan gelmese bilen kadının bakire olabileceğini bilmeniz gerekiyor.
 • Cinsel birleşim sırasında yırtık olabileceği düşüncesi; Cinsel birleşme sırasında kadın cinsel organının yırtılıp zarar göreceği düşünülmektedir. Oysa; kadın cinsel organı ile erkek cinsel organı birbirlerine uyum gösterebilecek bir şekilde yaratılmıştır. Standart bir cinsel ilişkide cinsel organların zarar görmesi neredeyse imkansızdır.

Bu gibi konuşmalar toplum içerisinde sürekli olarak dile getirilmesinden dolayı kadınlarda ilk gece korkusu evliliğe doğru gidilen adımda her geçen gün daha da artmaktadır. Cinsel birleşimden zevk almak yerine bu şekilde korkulara kapılmanın yersiz olduğunu bir kere daha dile getirmek istiyoruz. İlk gece korkusu yaşamamak için de uygulamanız gereken stratejilerden de biraz bahsedelim;

 • İlk gece hiçbir zaman performans gösterilecek bir gece değildir. Bu nedenle acele etmeden hem kendinize hem de şinize zaman vererek ilerlemeye çalışın.
 • Cinsellik hakkında başkaları tarafından anlatılan en ufak bir kelimeye dahi aldırış etmeyin. Birçoğu abartı olan bu şehir efsaneleri, cinsellik yaşayamayan, hayalindekileri anlatan kişilerdir.

Cinsellik hakkında yaşadığınız en ufak bir sorunda dahi kesinlikle uzman yardımı almaktan çekinmeyin. Uzmanlar tarafından verilen en ufak bilgi yaşadığınız sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Özgü Cinsellik Ritüelleri başlıklı makalemizde Kadın ve cinsellik ve Kadınlara özel cinsellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 3 hafta önce

  Gerçekten faydalı bir bilgide ve açıklamada bulunmuşsunuz teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.