İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. İştah Kesici Besinler Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

İştah Kesici Besinler Nelerdir?

İştah Kesici Besinler Nelerdir?

Zayıflamak isteyen kişilerin birçoğu diyetisyen yardımı alır. Diyetisyen yardımı alamayan kişiler ise iştah kesici, yağ yakıcı veya tok tutucu besinlerin neler olduğunu öğrenip onu tüketirler. Gelin hep birlikte hangi besinleri tüketerek iştahımı keseriz ve yağ yakımımızı hızlandırabiliriz öğrenelim.

Elma: Yemekten önce elma yiyip üzerine bir bardak su içtiğinizde yemek sırasında tüketeceğiniz besin miktarı azalır. Bu şekilde daha az kalori almış olursunuz.

Avokado: Vücudumuzda bulunan yağların yakılmasına yardım eden bir meyvedir. Avokadonuzu öğlen yiyeceğiniz salatanıza katarak akşama kadar tok kalmanızı sağlayabilirsiniz.

Kuru baklagiller: Kurubaklagil tüketen kişilerin fazla acıkmadığı görüldüğünden zayıflamak isteyen kişiler diyet listelerden kurubaklagil yemeklerini eksik etmezler.

Çorba: Yemeğe başlanmadan önce içilen bir kâse çorba midemizi şişireceğinden daha az yemek yiyip daha az kalori almamıza neden olur.

Pul biber: Zayıflamak isteyen kişiler pul biberi yemeklerinden eksik etmezler. Pul biberli yenen yemekler ya da yoğurtlar tokluk hissi verdiğinden pek acıkmayız.

Yumurta: Kahvaltıda yediğimiz yumurta bizi öğle yemeğine kadar tok tutar. Bu yüzden arada kaçamak atıştırmalıklar yemediğimiz için gün içerisinde fazla kalori almayız.

Bitter Çikolata: Tatlı isteği olan kişilerin tercih ettiği bir çikolata çeşididir. Bitter çikolata kan basıncımızı düşürür.

Kuruyemiş: Acıktığımızda kuruyemiş tüketirsek açlığımızı bastırır ve bir müddet daha yemek yemememizi sağlar.

Yulaf: Yulafın içerisinde olan bazı maddelerden dolayı tok tutucu etkisi vardır. Bu yüzden sabah kahvaltılarında süt ya da yoğurt ile birlikte tüketilir. Öğle yemeğine kadar tok tutucu etkisi vardır.

Su: Su içmek açlığımızı bastırır. Yemek yemeden önce içilen su midemizin hacmini şişireceğinden fazla yemek yememizi engeller. Bu yüzden daha az kalori almış oluruz.

Kafein: Acıktığımız zaman içtiğimiz bir bardak kahve tokluk hissi verdiğinden biraz daha yemek yememiz geciktirir.

Yağsız Süt: Yemeklerden önce içilen yağsız süt daha az kalori almanıza sebep olur. Yağsız süt içmenin iştahımızı azaltıcı etkisi de vardır.

Meyve Suları: Bazı meyve sularında lif vardır. Lifli meyve suları tokluk hissimizin uzamasına sebep olur. Lifli meyve sularının iştahı bastırıcı etkisi de vardır. Kiraz, Ananas, Portakal ve Kavun gibi meyve suları içerek iştahımızı bastırırız.

Bir önceki yazımız olan En Belirgin Depresyon Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Depresyon, Depresyon belirtileri ve Depresyon belirtileri nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. İştah konusunda benimde kendimi kısıtlamam gerekiyor ama zor : )