İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Ketojonik Diyet Nedir? Nasıl Uygulanır?
Trendlerdeki Yazı

Ketojonik Diyet Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ketojonik Diyet Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hücreler, vücudun temel enerji kaynağı olarak karbonhidratlardan gelen kan şekerini kullanır.. Kanda besinlerden gelen şeker olmadığında ise hücreler, depolanmış yağları keton cisimciklerine parçalayarak enerji üretmeye başlar. Bu olaya ketozis adı verilir. Ketojenik diyetin adı da buradan gelir. Vücudun enerji kaynağı olarak şeker yerine depolanmış yağları kullanması, bir süredir günde 20-50 gramdan az karbonhidrat alındığı durumlarda meydana gelir. Ketojenik diyet karbonhidrat alımını büyük ölçüde sınırlar, bunun yerine yağ ve protein miktarını arttırmayı savunur. Bu diyette ekmek de dâhil olmak üzere tüm hamur işleri, makarna, pilav, tatlılar, hatta meyve gibi karbonhidrat içeren besinler beslenmeden çıkarılır, yumurta, yoğurt, et, balık, tereyağı ile zeytinyağı gibi besinlerle diyetteki yağ ile protein miktarı artırılır. Bunun sonucunda vücut enerji sağlamak için hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlar.

Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır?

Ketojenik diyeti aslında diyetten çok bir beslenme stili olarak uygulamak daha doğru olur. Çünkü vücut enerjisini önce karbonhidratlardan almaya alışkındır. Ketojonik beslenme ise vücut enerjiyi yağdan alarak kilo verdirir. Bu yüzden hem sizin hem de vücudunuzun bu sürece adapte olması gerekir. Ketojonik diyet bazı kaynaklarda ketojonik beslenme olarak da geçer. Ketojenik beslenmek için öncelikle tüketebileceğiniz ve tüketemeyeceğiniz yiyecekleri öğrenmek gerekir.

Tüketebileceğiniz besinler: Sağlıklı yağlar, (tereyağı, zeytinyağı gibi), tüm kuru yemişler, doğal olma şartı ile tüm süt ve süt ürünleri, tüm et çeşitleri, yumurta

Yasak olan gıdalar: Ekmek, hamur işi, makarna, pilav gibi yüksek karbonhidratlı besinler, tüm meyveler (bazı günler günde bir adet tüketebilirsiniz), içinde katkı maddeleri barındıran ve doğal olmayan meyve suyu, bal, pekmez vb. gıdalar.

Diyet ne zaman etkisini göstermeye başlar? Diyetin ilk haftalarında vücut bu beslenme stiline daha adapte olamamış olabilir. Vücudunuzda enerji düşüklüğü, kırgınlık ve halsizlik hissedebilirsiniz. Adapte olma sürecini hızlandırmak için daha fazla su tüketebilirsiniz.

Ketojenik diyette günlük beslenme karbonhidrat yerine yağ ve proteinle tamamlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli husus yağ ve protein alımını abartmamaktır. Bu durum diyetin amacının dışına çıkıp kilo almanıza neden olabilir. Bu yüzden bir beslenme uzman ile görüşerek ihtiyacınız kadar yağ ve protein almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Aç Kalmadan Kilo Vermek başlıklı makalemizde Aç kalmadan zayıflamak ve Kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap