1. Ana Sayfa
 2. Şifali Bitkiler
 3. Papatya Çayı Faydaları: Cilde ve Saça İyi Gelen Çay

Papatya Çayı Faydaları: Cilde ve Saça İyi Gelen Çay

Papatya Çayı Faydaları: Cilde ve Saça İyi Gelen Çay

Çay, Türk insanlarının en çok tükettiği sıcak içecekler arasında yer alıyor. Siyah çay tüketiminin fazla olmasına karşın herhangi bir faydasının olmadığını öğrenen birçok kişi, yönelimlerini bitki çaylarına doğru yapmaya başlamıştır. Birçok kişi, yeşil çay tüketimine ağırlık verse de son zamanlarda birçok kişi sağlamış olduğu faydalardan ötürü papatya çayı tüketmeye başlamıştır. Bu yazımız içerisinde papatya çayı faydaları hakkında bilgiler vererek cilt ve saç üzerinde meydana getirdiği etkilerden bahsedeceğiz.

Papatya Çayı Faydaları

Papatya Çayı Faydaları- Cilde ve Saça İyi Gelen Çay
 • Soğuk ve kış günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan papatya çayı, sindirim sistemini rahatlatarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Düzenli olarak tüketilmesi durumunda insanları hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatan bu çay, sinir yatıştırıcı özelliğe sahiptir.
 • Stresle mücadele etmek isteyen kişilere oldukça fazla önerilen bu çay, duygusal olarak rahatlamayı sağlar.
 • Bitkisel aspirin olarak da adlandırılan bu çay, tarih boyunca birçok tıbbiye tarafından ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Başta baş ve darbe ağrıları, tıkanmalar, kızarıklar gibi durumları engellemek için kullanılır.
 • Papatya çayı faydaları içerisinde en dikkat çekeni ise kansere iyi gelmesi olarak gösterilmekte. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda tümör gelişiminin önüne geçtiği kanıtlanan bu çay, içerisinde birçok bitkisel karışım bulundurmaktadır.
 • Papatya özlerinden hazırlanan sıcak su buharını teneffüs etmek butun tıkanıklığını tamamen çözmektedir. Soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıktığında hazırlanacak bu karışım hastalık belirtilerini tamamen yok edebilmektedir.
 • Birçok kişi, papatya çayı faydaları denildiğinde cilde iyi gelen yönlerini saymaktadır. Görüldüğü üzere cilt ve saçtan başka vücudun her bölümüne ayrı etkiler meydana getirmekte. Sağlıklı bir cilt yapısı ortaya çıkaran bu çay, aynı zamanda yumuşak bir yüzey sahibi olmanıza da katkı sağlar. Yaşlanmanın da önüne geçtiği ifade edilen bu çay, genç bir görünüm sahibi olunmasını sağlar.

Papatya Çayı Saçları Besler!

Papatya Çayı Faydaları- Cilde ve Saça İyi Gelen Çay

Cilt sağlığı açısından muazzam etkilere sahip olan papatya çayı faydaları saymakla bitmez! Saç sağlığı konusunda da oldukça iddialı olan bu çay, yıkanmış saçlara uygulandığında saç köklerini besleyerek daha sağlıklı, daha parlak bir hale gelmelerine katkı sağlıyor. Mevcut saç rengini biraz koyulaştırmak isteyen kişiler, kına ile papatya çayını karıştırıp saçlarına uygulayıp yıkayan kişiler, belirli bir süreden sonra saçlarının koyu hale geldiğini görebilirler. Papatya çayı içerisinde yer alan özel formüller besleyici olmasından dolayı kafa derisinin rahatlayarak sakinleşmesine katkı sağlar. Bu durum, saç dökülmelerinin de büyük oranda önüne geçmektedir. Saç rengini koyulaştırmak için kullanıldığı gibi aynı zamanda saç rengini açtırmak için de kullanılabilmektedir. Demlenmiş papatya çayını saçlarına sürüp birkaç saat güneş ışığında bekeleyen kişiler saç renklerinin açıldıklarını görebilirler.

Kasları Gevşetir

Papatya çayı faydaları içerisinde kasları gevşeten bir özelliğinin bulunduğunu dile getirmiştik. Oldukça yoğun, stresli geçen bir gün sonunda içeceğiniz 1 fincan papatya çayı, hissettiğiniz kas, eklem ve bir dizi ağrıların dinmesine olanak sağlar. Gün boyu yorulan kasları bu sayede rahatlatıp gevşeten bu çay, kaybedilen enerjinin yenilenmesine olanak sağlar.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aktarların en çok sattığı bitkisel çaylar arasında yer alan Papatya, kesinlikle mevsiminde toplanmalıdır. Papatya çiçeklerinin mevsiminde iken toplayarak bez torbalarda saklanarak kurutulur. Eğer kendiniz toplayıp kurutma imkanınız yok ise güvenilir aktarlardan istediğiniz kadar satın alabilirsiniz. Ortalama olarak 1 bardak papatya çayı için 6 adet papatyayı kaynamış su içerisine atmanız gerekiyor. Kaynamış su içerisinde 10 dakika kadar kadar demlenmeye bırakılan çay, gerekli bekleme süresinin ardından rahatlıkla tüketilebilir. Tadı, diğer bitkisel çaylara oranla biraz acı olmasından dolayı ilk etapta bal ile karıştırılarak tüketilmesi uygun görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Evinizde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler başlıklı makalemizde Evinizde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler, ıhlamur ve sarımsak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 3 hafta önce

  Gerçekten fazlasıyla faydası varmış bir çoğunu yeni öğrendim. Paylaşım için teşekkürler. Papatya çayının yararlarını öğrenmekle yetinmemek lazım. Usulüne göre tüketim de önemli tabiki.