İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Anne/Çocuk
 3. Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre bebeklerde beslenme probleminin sıklıkla ortaya çıktığı görülmektedir. Doğumdan sonra ortaya çıkan beslenme sorunları etme ve yutma gibi uzun soluklu olarak devam edebilmektedir. Bu süreç içerisinde yoğum bakımda inceleme altına alınan bebekler aile ile beraber süreci sürdürmesi gerekir. Hastanede gerekli bilgileri öğrenen ebeveynler, ev ortamı içerisinde yapması gerekenler konusunda kesinlikle eğitilmelidir. Bu yazımız içerisinde prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Prematüre Bebek Nasıl Beslenir?

 • Prematüre bebekler, beslenme sırasında başı 45 derece açı ile tutularak beslenmelidir.
 • Biberon emziğinin hızı 45 derecelik baş açısı ile orantılı olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Beslenmeden önce mamanın ısısı kesinlikle kontrol edilmelidir.
 • Anne sütü ya da mama miktarı doktorların talimatlarına uygun olacak şekilde ayarlanmalı.
 • Prematüre bebeğin beslenmesi kesinlikle 30 dakikayı aşmamalıdır.
 • Prematüre bebeklerin genel olarak çene kasları tam olarak gelişmez. Emme işlemi sırasında yorulan bebekler uykuya dalabilir. Bu esnada anneler parmakları ile bebeklerinin çenelerine destekte bulunarak emmelerini kolaylaştırabilir.
 • Prematüre bir bebek emme işleminden hemen sonra uykuya dalıyorsa bu durum gazının olduğuna dair bir işarettir. Anneler, bu aşamada bebeğinin uyku pozisyonunda iken gazını çıkartmalıdır.

Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir takım bilgiler sunmaya çalıştık. Yukarıda da belirttiğimiz gibi prematüre bir bebeğin beslenme süresi kesinlikle 30 dakikayı geçmemelidir. Bu durumun nedeni ise; prematüre bebeklerde beslenme süresinin uzaması durumunda öğün sayısının azalacağıdır. Öğün sayısının azalması durumunda bebekler kilo kaybı yaşamaya başlamaktadır.

Prematüre bebeklerin beslenmesi sırasında anneler bebekleri üzerinde iyi bir gözlem yapması gerekmektedir. Erken doğum ile dünyaya gelen bu bebeklerin renk ve hareketleri bazı konular hakkında bilgiler verebilmektedir. Örneğin; sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bir bebeğin rengi pembe olmaktadır. Hastane çıkışının ardından bebeğin renginde soluklaşma yada sararma olursa kesinlikle doktor ile iletişime geçilmesi gerekiyor. Beslenme sırasında bebeğin ağız ve burun bölgelerinde morarma, vücut renginde herhangi bir değişiklik olması durumunda beslenmeyi kesinlikle kesmelisiniz. Birkaç saniyelik gözlemden sonra telefon ile doktorunuzu muhakkak bilgilendiriniz.

Prematüre Bebek Beslendikten Sonra Yapılması Gerekenler

Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir sonraki evre hakkında da bilgiler vermek istiyoruz. Erken doğum ile dünyaya gelen bu bebeklerin beslenme sonrasında da dikkat edilecek bazı hususları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Prematüre bebek beslendikten sonra ya sol yana ya da sağ yana yatırılmalıdır. Sırtüstü uyutmak bu grupta yer alan bebekler için uygun değildir.
 • Bu grupta yer alan bebeklerde baş, vücudun %10’una denk gelecek bir açı ile dikleştirilmelidir.
 • Beslenme sonrasında prematüre bebeklerde en sık görülen komplikasyon Aspirasyondur. Annelerin Aspirasyon konusuna özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.

Prematüre Bebeklerde Kabızlık

Gün içerisinde oldukça fazla öğün sayısına sahip olan prematüre bebeklerde kabızlık oldukça sık görülen bir durumdur. Prematüre bebek dünyaya getiren annelere yenidoğan yoğum bakım ünitesi içerisinde yada bebek bakım odası içerisinde bağırsak masaj eğitimi verilmektedir. Uzman hemşireler tarafından verilen bu eğitimleri evde bebeğinize uygulayarak sindirim sistemlerinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Uzun süren kabızlık durumunda ise yine doktorunuzdan destek alması gerekmektedir.

Oldukça hassas bir yapıya sahip prematüre bebeklerin hem bakımları hem de beslenmeleri oldukça zordur. Aileler, gerekli hassasiyetleri yerine getirememeleri durumunda bebeklerinin enfeksiyon kapabileceğini kesinlikle bilmelidir. Bu grup içerisinde yer alan bebeklerin gerekli büyümeyi yakalayabilmeleri için alması gereken enerji kesinlikle doğru hesaplanmalıdır. Beslenme, enerji düzeyine göre hesaplanamalıdır. Aksi halde bebeğin büyük sağlık sorunları yaşayabileceklerini bilmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri başlıklı makalemizde Doğum, Doğum sonrası kilolar ve Doğum sonrası zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap