İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı
 3. Siyah Noktalar İçin Etkili Mısır Unu Maskesi
Trendlerdeki Yazı

Siyah Noktalar İçin Etkili Mısır Unu Maskesi

Siyah Noktalar İçin Etkili Mısır Unu Maskesi

Siyah noktalar çoğu kişinin ortak sorunudur. Cilt üzerindeki gözeneklerde birikirler ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olurlar. Oluşum sebepleri ciltte biriken yağ ve kirdir. Özellikle gözenekli cilt yapısına sahip olanlarda daha çok görülür. Siyah noktalar için etkili mısır unu maskesi tariflerimiz ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Mısır Unu ile Siyah Noktalara Çözüm

Siyah noktalarınıza vaktinde önlem almayı başaramazsanız zamanla artar ve sivilce oluşumu da kaçınılmaz olur. Aynı şekilde ciltte kötü bir görünüme sebebiyet verir. Bunun için ilk yapmanız gereken gözeneklerinizi kapatmak olmaktır. Çünkü temizlenen cilt yine aynı şekilde gözenekler yüzünden siyah noktalara maruz kalabilir. Bu nedenle ilk yapılması gereken mısır tüketimini arttırmaktır. Hem tüketerek hem de maske uygulayarak geniş gözeneklerinizin kapanmasını sağlayabilirsiniz. Sağlık açısından da faydalı olan ve hazmı kolay olan mısır ununu ekmek yapımında kullanmanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte maske hazırlayarak da ekstra bir önlem almış olacaksınız.

Mısır Unu Maskesi

Mısır Unu Maskesinin Yapılışı: Mısır unu maskesiyle düzenli kullanım sonucu olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 2 tatlı kaşığı süt
 • 1 adet yumurta akı

Bütün bu malzemeleri karıştırın. Tam kıvama gelince yüzünüze sürün ve beklemeye koyulun. Yaklaşık 15 dakika sonra kuruyacaktır. Bu maske, mısır unundan dolayı ovalayarak çıkartılan bir maskedir. Böylece cildinize peeling yapmış da olacaksınız. En son ılık su ile cildinizi temizleyin.

Mısır Unu Maskesi Tarifi 2: Evinizdeki malzemelere göre dilediğiniz tarifimizi kullanabilirsiniz. İkinci tarifimiz için malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın. Krem görünümü ve kıvamı alınca da bu maskeyi yüzünüze uygulamaya başlayabilirsiniz. 5 dakika beklemeniz yeterlidir. Her zamanki gibi söz konusu mısır unu maskesi olunca onu ovalayın ve dökülmesini bekleyin. Maske dökülünce de ılık bir su ile yüzünüzü tamamen temizleyin.

Siyah Noktalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Siyah nokta sorunu olanlar ilk olarak bunun yağlı cilt yapısıyla ilgili olduğunu bilmelidir. Yağlı ciltlerde oluşma ihtimali daha yüksektir. Karma ciltlerin yağlıya dönük olanlarında da daha sık görülür. Ama en önemlisi gözenekli cilt yapısında görülmesidir. Cildinizde gözenekler yoksa çok da dert etmenize gerek yok. Çünkü basit yollarda az miktardaki küçük siyah noktaları kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Siyah noktaların oluşum nedenlerinden biri de cilt bakımı eksikliğidir. Bazı kişiler cilt bakımı yapmadıkları gibi siyah noktalardan şikâyet ederler. Sabah ve akşam günlük iki kez rutin uygulamalısınız.
 • Yağlı ve sağlıksız gıdalar siyah noktaları tetikler. Bu nedenle beslenmenize dikkat edip sebze ağırlıklı gıdalar tercih etmelisiniz.

Siyah noktalar için etkili mısır unu maskesi tarifleri ile birlikte bu verdiğimiz önerileri de göz önünde bulundurursanız bu sorundan büyük oranda kurtulabilir ya da sorununuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Kahvesi ile Peeling Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Türk Kahvesi Masajı, Türk Kahvesi Masajı Faydaları ve Türk Kahvesi Masajı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap