İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Tatlı Krizleri Nasıl Önlenir? Neler Yenir?
Trendlerdeki Yazı

Tatlı Krizleri Nasıl Önlenir? Neler Yenir?

Tatlı Krizleri Nasıl Önlenir? Neler Yenir?

Diyet yapanların çok sık başına gelen bir durumdur tatlı krizleri. Tatlı sevmeyenimiz yoktur arada yenilen tatlılardan bir zarar gelmese de sürekli tatlı krizlerine giren kişiler için oldukça zordur tatlı yemeden durmak.

Hele bir de kilo vermek isteyip tatlı krizleri gelindiğinde ne yapacağını bilmeyen kişiler için durum oldukça zordur. Kan şekeri hızlı düşen kişilerde tatlı krizleri çok sık görülebilir. Vücudumuzda bazı vitamin ve mineraller eksik olursa da tatlı krizleri yaşamamıza sebep olabilir. Bayanlar adet dönemi öncesinde ya da adet döneminde çok sık tatlı krizlerine maruz kalırlar. Bazı kadınlarda gizli insülin olduğundan dolayı çok sık tatlı yeme krizleri meydana gelebilir. Bağırsak parazitleri olan kişilerde de tatlı yeme krizleri meydana gelebilir.

Tatlı Krizi Nasıl Engellenir?

Üzüntülü ve stresli olduğumuz anlarda tatlı yeme krizlerimiz gelebilir. Bunun sebebi vücudumuzun mutluluk hormonu salgılamasının düşmesidir. Çikolatanın içerisinde mutluluk hormonu salgılandığı için yememiz gerekmektedir. Tatlı krizlerine giren kişiler eninde sonunda tatlı tükettiğinden dolayı az miktarda tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Tatlı krizleriniz de bu isteği geçiştirmek için meyvelerin üzerine çikolata sosu dökerek tüketirseniz eğer aldığınız kalori miktarı azda olsa azalır.

Şeker tadı olan sakılar çiğneyerek tatlı krizinizin gelmesini önleyebilirsiniz. Tatlı krizleri ile çok sık karşılaşıyorsanız yanınızda kuru meyve bulundurun ve öyle bir durumla karşılaştığınızda kuru meyve tüketerek tatlı krizlerinizi geçiştirin. Canınız tatlı çektiğinizde bulunduğunuz yerden dışarı çıkıp yürümeniz size iyi gelecektir. Ya da tatlı krizinizi unutmak için başka işlerle uğraşarak unutmaya çalışın. Tatlı krizleriniz geldiğinizde hamur tatlıları tüketmek yerine sütlü tatlılar tüketmeye çalışın. Tatlı krizleri yaşamak istemiyorsanız düzenli beslenmeye özen gösterin. Günde 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde beslenin.

Tatlı krizleriniz geldiğinde su içmeyi arttırın. Çok kalorili tatlılar tüketmek yerine bir dilim ekmeğinize reçel ya da fındık ezmesi sürerek tüketmeniz tatlı krizini geçirebilir. Muzun üzerine tarçın döküp yediğinizde tatlı krizinizin azaldığını göreceksiniz. En çok yemeyi sevdiğiniz meyvelerden sütlü tatlılar yapmayı deneyin. En azından aldığınız kalori miktarı azalır.

Bir önceki yazımız olan İştah Kesici Besinler Nelerdir? başlıklı makalemizde İştah kesici ve İştah kesici yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap