1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Temiz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Temiz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Temiz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cildimizin sağlığı ve görüntüsü genel sağlığımızın ne kadar iyi veya kötü olduğunun göstergesidir. Cildimiz genetik faktörlerden fazlasıyla etkilenir fakat yaşam biçimimiz, beslenmemiz, duygusal durumumuz ve kötü alışkanlıklarımızdan da oldukça etkilenir ve dikkat etmemiz gerekir. Temiz ve genç görünen bir cilt neredeyse herkesin isteyeceği bir şeydir. Bu nedenle cildimiz için dikkat etmemiz gereken birkaç husus var. Gelin bu hususlara bakalım.

Su İçmeyi Unutmayın!

Su tüm vücudumuz için çok önemli bir husustur. Vücudumuz için önemli olduğu gibi cildimiz içinde çok önemlidir. Su içmek cildin esnekliğini arttırır ve yenilenmesini sağlar. Düzensiz ve az su içildiği takdirde ciltte kırışıklık ve pul pul dökülmeler yaratabilir. Su vücuttaki zararlı maddeleri ve toksinleri atarak lekelerin ve kırışıkların gitmesini sağlar. Günde en az 6-8 bardak su tüketmeliyiz.

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın!

Yüzünüzü ne sıcak ne de soğuk suyla yıkayın. Ilık suyla yıkamaya özen gösterin ve yıkadıktan sonra ya da duştan sonra nemlendirici kullanın. Nemlendirici kremi gece ve gündüz olarak, yaşınıza ve tabii ki cilt yapınıza göre seçin. Cildi nemlendirmek erkekler için çok önemlidir. Çünkü tıraş olmak yağ tabakasının kaybına ve tahrişe neden olmaktadır. Nemlendirici kullanmak tahriş olmuş cildin yenilenmesini sağlayacaktır.

Düzenli Uyuyun

Düzenli uyku yorulmuş olan vücudumuzu ve cildimizi dinlendirir. Cildimizi yeniler ve enerji sağlar. Günde 7-8 saat uyumak yararlı olacaktır. Uyku düzensizliği ciltte göz altı morlukları ve göz etrafında oluşan koyu renk halkaları oluşturur. Bu da kötü bir görüntü ve sağlıksız cildi gösterir. Düzenli uyumak kadar yatış pozisyonu da önemlidir. Yüz üstü yatmak ciltle yastık arasında baskı oluşturduğundan dolaşım bundan etkilenecek ve ciltteki çizgiler derinleşecektir. Yatarken yastığa tamamen gömülmemeye dikkat edin.

Makyajınızı Temizleyi Unutmayın!

Kadınlar makyaj yapmaya bayılırlar. Fakat cilt pürüzsüz görünsün diye kullanılan fondöten, pudra ve kapatıcı gibi ürünler gözenekleri kapatır ve nefes almasını engeller. Gözenekler nefes almadığı takdirde cildimiz sivilce ve aknelerle dolacaktır. Bunun bilinmesine rağmen makyaj yapılır ve temizlemek unutulur. Gece yatmadan önce mutlaka makyajın temizlenmesi lazımdır. Ayrıca makyaj yapılıyorsa kullanılan makyaj malzemelerininde kaliteli, cildinize zarar vermeyecek olması lazımdır. Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde cildimiz kendisini yenileyecek genç bir görünüme sahip olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Geçici Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Geçici Dudak Dolgusu, Geçici Dudak Dolgusu Nasıl Yaptırılır ve Geçici Dudak Dolgusu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap