1. Ana Sayfa
 2. Şifali Bitkiler
 3. Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Sağlık açısından oldukça faydalı olarak gösterilen yeşil kahve, son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Diğer kahve türlerine oranla kavrulmayan yeşil kahve, başta kalp hastalıkları olmak üzere zayıflama ve tansiyon gibi sağlık sorunlarına iyi gelmektedir. Bu yazımız içerisinde yeşil kahvenin faydaları üzerine konuşarak eğer varsa yeşil kahvenin zararları hakkında konuşmaya çalışacağız. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kavrulmadan tüketilen bu kahve, sahip olduğu bu özellik sayesinde asla içeriğinde yer alan antioksidan maddeleri kaybetmemektedir.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Hazırlanışı tıpkı Türk kahvesi gibi olan yeşil kahve, tüketilmesi durumunda sağlık açısından birçok fayda getirmektedir. Yeşil kahvenin faydaları;

 • Yeşil kahve, diyabete oldukça iyi gelmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda kan dolaşımı içerisindeki şeker seviyesini düşürerek şeker hastalığına iyi gelmektedir.
 • Kavrulmadan tüketildiği için içeriğinde oldukça güçlü antioksidanlar barındırmaktadır. Bu özelliği sayesinde bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına ve alzheimer’a karşı bünyeyi korunaklı hale getirir.
 • Yeşil kahve, karaciğer üzerine bir kalkan oluşturarak toksin, zararlı madde ve yağ birikmesine karşı dayanıklı hale getirir.
 • Yeşil kahvenin faydaları arasında en dikkat çekeni ise kan dolaşımını düzenlemesidir. Bu sayede tansiyonun istenilen seviyede tutulmasına katkı sağlayan bu kahve, kalp yetmezliği başta olmak üzere böbrek yetmezliği, felç gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilmektedir.
 • Yeşil kahve, kötü kolesterolün düşmesini sağlayarak birçok hastalığın ortaya çıkmasını engellemektedir.
 • Yeşil kahvenin faydaları arasında enerji yönünün de yüksek olduğunu görüyoruz. Bir fincan tüketimi dahi gün boyu enerjik olunmasına katkı sağlamaktadır.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı?

Yeşil kahvenin faydaları arasında zayıflama ile ilgili bir madde eklemedik. Bunun yerine bu konuyu ayrı bir başlık altında incelemek istedik. İçerisinde klorojenik asit bulunduran bu kahve metabolizmayı güçlendireceğinden dolayı doğrudan zayıflama katkı sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandıran yeşil kahve, bazal olarak bir çalışma yapacağından ötürü vücutta glikoz eksikliği yaşanmasına neden olur. İnsan vücudu, ortaya çıkan bu glikoz ihtiyacını karşılayabilmek için depolanmış yağ hücrelerini yakmaya başlar.  Zayıflamayı sağlayan bu kahve, ihtiyacı kapatarak açlığı bastırır.

Yeşil Kahvenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Yeşil kahvenin faydaları arasında yazamadığımız birçok detay da bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilen bu kahvenin cilde faydaları ise;

 • Cildin nemlenmesini sağlayarak kuruluğun önüne geçer
 • Cildin elastikiyet ve güçlü bağ dokuları kazanmasını sağlar.
 • Sarkma, renk değişimi, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu engeller
 • Erken dönemlerde ortaya çıkan yaşlanmanın önüne geçer.

Yeşil Kahvenin Saç Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı konusunda birçok ürün deneyen kişilere bir de yeşil kahve kullanmalarını öneriyoruz. Bu kahvenin saça olan faydaları;

 • Saç tellerinin güçlenmesini sağlar.
 • Saç dökülmesinin büyük oranda önüne geçer
 • açların kolay uzamasına katkı sağlar.

Yeşil Kahve Nerede Bulunur?

Yeşil kahvenin faydaları üzerine hazırlanan bu yazımızdan sonra birçok kişi bu kahveden tüketmek isteyecektir. En yakınınızda bulunan aktarı ziyaret ederek kolayca yeşil kahve temin edebilirsiniz. Aktara uğrama konusunda zamanınız yoksa internet üzerinden birçok aktar yeşil kahve satışı yapmaktadır.

Yeşil Kahvenin Fiyatı Nedir?

Aktarlar üzerinden öğütülmüş toz olarak satılan yeşil kahve aynı zamanda çekirdek ve yeşil kahve çayı olarak satılmaktadır. Güncel olarak yeşil kahve çekirdeğinini kilosu 35 TL civarında olduğunu görmekteyiz. Öğütülmüş olarak satılan paketlerin 200 gramı 25 TL civarındadır. Yeşil kahve çayı ise40’lı poşet şeklinde 20 TL civarında satılmaktadır.

Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Yeşil kahvenin faydaları ideal tüketim sonucunda meydana gelebilmektedir. Aşırı tüketim yapılması sonucunda mide bulantısı, kusma, kabızlık, ishal, gastrit, uykusuzluk, baş ağrısı ve reflü gibi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde chia tohumu, chia tohumu faydaları ve chia tohumu nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap